fbpx
Przejdź do treści

Mięśniaki macicy – 5 faktów, które powinna znać każda kobieta

mięśniaki macicy
Fot milenaviracocha/ 123RF

Mięśniaki macicy to dość częsty problem, który – jeśli jest zdiagnozowany – bardzo niepokoi kobiety. Zwłaszcza w czasie starań o dziecko, ponieważ faktycznie może utrudniać zajście w ciążę lub jej donoszenie. Opisywane tu zmiany dotyczą około ¼ pań w wieku rozrodczym (dane wahają się pomiędzy 25 a 40 proc.). Co warto o nich wiedzieć?

1. Czym są mięśniaki macicy?

Są to łagodne guzy – nowotwory niezłośliwe – które zbudowane są z tego samego mięśnia, który tworzy ściany macicy (tkanka mięśniowa gładka). Przyjmują formę kulistych zmian i co istotne, nie dają przerzutów. Zwykle występują licznie, mają tendencję do nawrotów i mogą przyjmować zróżnicowane wielkości (czasami mają kilka milimetrów, w innych przypadkach zajmują całą przestrzeń macicy).

Wśród mięśniaków macicy wyróżniamy: podsurowicówkowe, śródścienne, podśluzówkowe (w zależności od konkretnego położenia).

Niekiedy zmiany te rozwijają się szybko i w przeciągu kilkunastu miesięcy wywołują obserwowalne objawy kliniczne, w innych przypadkach mogą rosnąć bardzo wolno – przez niemal całe życie danej kobiety.

2. Czy mięśniaki macicy wpływają na płodność?

Owszem, mogą – wiele zależy jednak od umiejscowienia oraz wielkości konkretnego guza. Zdarza się, że kobieta, nawet posiadająca dość duże mięśniaki, zajdzie normalnie w ciążę i spokojnie ją donosi. Niektóre kobiety nie mają też żadnych objawów, pomimo obecności sporych zmian.

3. Jakie są objawy mięśniaków macicy?

Jak to zostało wspomniane, zdarza się, że nie powodują one istotnych symptomów. Warto jednak wykonać diagnostykę w tym kierunku, jeśli obserwujemy:

  • ból podbrzusza (w trakcie wzrastania mięśniaki macicy mogą naciskach na okoliczne narządy)
  • zintensyfikowane i dłuższe miesiączki
  • nieregularne krwawienia
  • trudności z zajściem w ciążę
  • nawracające poronienia
  • bóle w dolnej części kręgosłupa
  • bóle w trakcie współżycia

4. Jak można zdiagnozować mięśniaki macicy?

Diagnostyki dokonuje ginekolog, który przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentką, badanie ginekologiczne oraz badanie ultrasonograficzne głowicą dopochwową. Są to podstawowe badania, które powinny pozwolić na postawienie rozpoznania, włączając w to diagnostykę różnicową m.in. z polipami endometrialnymi czy nowotworem złośliwym, tzw. mięsakiem.

5. Jak leczy się mięśniaki macicy?

Leczenie powinno być zindywidualizowane – dobierane do konkretnego przypadku i mające wzgląd na wiek pacjentki, jej ogólny stan zdrowia, plany prokreacyjne oraz ilość, wielkość, a także umiejscowienie zmian. Istnieje kilka opcji leczenia. Po pierwsze, farmakoterapia, która przede wszystkim pozwala złagodzić takie objawy, jak długie i mocne krwawienia menstruacyjne. Stosuje się w tym celu tabletki antykoncepcyjne.

Po drugie, leczenie z zastosowaniem takich zabiegów, jak np. embolizacja tętnic macicznych. „Jak przebiega zabieg? Przez skórę wprowadza się do tętnic macicznych cewnik (pod kontrolą RTG) i podaje się określone cząsteczki, które zamykają światło danych naczyń. Skutkiem jest brak dopływu krwi do mięśniaka, co implikuje zmianę jego budowy, zmniejszenie wielkości oraz zatrzymanie nadmiernego krwawienia” – pisaliśmy o nim na naszym portalu. Więcej znajdziesz tutaj: KLIK

Po trzecie, leczenie operacyjne. Wybór metody zależy od wymienionych wcześniej czynników. Wystarczające może okazać się tylko wyłuszczenie mięśniaka, w niektórych przypadkach konieczne może być usunięcie macicy, czyli histerektomia.

Są to tylko niektóre z możliwych opcji leczenia mięśniaków macicy. Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy pytania w tej kwestii, nie obawiaj się zadać ich swojemu lekarzowi.

Źródła: rmact.com / mp.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".