fbpx
Przejdź do treści

Miesiączka – jak radzą sobie z nią kobiety w innych częściach świata? Nie wszędzie jest tak samo!

miesiączka WaterAid
Fot:Screen Instagram WaterAid America

Miesiączka, okres, menstruacja – dotyczy każdej kobiety, niezależnie od tego, w jakim miejscu przyszło jej żyć. Kraje szeroko pojętego Zachodu obfitują w takie środki higieniczne jak podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne. A jak wygląda to chociażby w niektórych krajach Afryki czy Azji?

Miesiączka – by zadbać o higienę i kobiecą godność!

Sposobów na radzenie sobie z krwawieniem miesiączkowym jest wiele. Abstrahując od tego, co dostępne jest w Polsce, kobiety z innych stron świata korzystają np. z miesiączkowych spódnic czy samodzielnie szytych podpasek.

Nie zawsze są to sposoby na tyle higieniczne, by zdrowie miesiączkujących kobiet było w pełni bezpieczne. W wielu miejscach wciąż jednak okres jest tak wielkim tematem tabu, że kobiety nie mają możliwości zawalczenia o swój komfort, czystość, a często także o pieniądze na zakup lub stworzenie odpowiednich środków higienicznych. Co więcej, nie wszędzie na świecie jest dostęp do czystej wody, co nam – Polkom – wydaje się być w trakcie okresu nie do wyobrażenia. Nie zawsze kobiety mają też możliwość korzystania z prywatnej toalety lub w ogóle miejsca, które ową toaletę będzie przypominać.

Wiele mówi o tym organizacja WaterAid, która zajmuje się właśnie poprawą higieny, a także zwiększaniem dostępności do urządzeń sanitarnych oraz wody. Biorąc to wszystko pod uwagę, nic dziwnego, że jednym z ich działań jest wsparcie miesiączkujących kobiet – by mogły o siebie lepiej zadbać, a stygmatyzacja okresu poszła w niepamięć.

Jak z miesiączką radzą sobie kobiety z różnych stron świata?

Poznajcie Sangitę, która pochodzi z Nepalu. Kobieta trzyma w ręku domowej roboty podpaskę wielokrotnego użytku. Jak czytamy na Instagramie WaterAid America, Sangita wyjaśnia: „Gotowe podpaski są kosztowne i jeśli ich prawidłowo nie utylizujesz, zanieczyszczą środowisko”. Organizacja dodaje, że tzw. zarządzanie higieną menstruacyjną jest szczególnie ważne w regionach, gdzie jest ograniczony dostęp do wody.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Periods don’t stop during pandemics. As countries have been forced into lockdowns to fight the spread of #COVID19, women and girls across the globe are facing increasing struggles to access the sanitary products and facilities they need to manage their periods hygienically and with dignity. ⠀ ⠀ See today’s stories for a round up of the many creative ways that women are managing their periods around the world. ⠀ ⠀ Here, Sangita, in Nepal, holds up a homemade reusable sanitary pad, explaining that “ready made pads are costly and if you do not dispose of them properly it will pollute the environment.” Sustainability and affordability are two very beneficial elements for managing menstrual hygiene, especially for those with limited access to water.⠀ ⠀ WaterAid/ Mani Karmacharya #MensturalHygieneDay #MHDay2020

Post udostępniony przez WaterAid America (@wateraidamerica)


Inną kobietą, która podzieliła się swoim sposobem radzenia sobie z okresem, jest Lepera Joyce z Ugandy. 23-latka zakłada wtedy spódnicę z koziej skóry. W jej wiosce znajduje się wiele zwierząt i jak mówi:

Po ich uboju zachowujemy skóry do wykorzystania jako pościel, odzież oraz do radzenia sobie z miesiączką. Mam specjalną spódnicę zrobioną z koziej skóry, którą noszę podczas okresu. Spódnica jest stworzona w taki sposób, że na dole zakończona jest grubym zagięciem, które lokalnie nazywamy 'Abwo' – ogon spódnicy. Kiedy mam okres, noszę tę spódnicę, znajduję komfortowe miejsce do siedzenia, wsuwam 'Abwo' pomiędzy uda i czekam aż krew spłynie do ogona spódnicy.

Jej wypowiedź cytuje Independent

Co ciekawe, Lepera dodaje, że w miejscu, w którym żyje, jest to tradycyjny sposób raczenia sobie z miesiączką.

Miesiączka sprawą życia i śmierci

Warto o tym mówić, ponieważ brak zrozumienia kobiecej fizjologii i zapewnienia odpowiednich warunków do dbania o siebie prowadzi do różnego rodzaju dyskryminacji. Co więcej, może skutkować także niezwykle niebezpiecznymi rozwiązaniami, jak chociażby usuwanie macicy, któremu poddaje się wiele Hindusek!

„W okolicznych wioskach ciężko jest spotkać kobietę, która ma macicę” – cytowaliśmy na naszym portalu słowa jednej z lokalnych kobiet. Czy naprawdę musi do tego dochodzić?

Źródła: Independent / Instagram WaterAid America

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".