fbpx
Przejdź do treści

MicroRNA jako biomarker endometriozy – nowa nadzieja na szybszą diagnostykę?

MicroRNA jako biomarker endometriozy - nowa nadzieja na szybszą diagnostykę
fot.123rf

Endometrioza dotyczy nawet 10 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym i jest przyczyną ogromnego bólu w obrębie miednicy mniejszej, który uniemożliwia pacjentkom funkcjonowanie, zabiera radość życia i, niestety, w wielu przypadkach, również płodność. Diagnostyka endometriozy jest niezwykle trudna i zdarza się, że trwa latami, doprowadzając pacjentki na skraj załamania nerwowego.

Badania mające na celu usprawnienie diagnostyki endometriozy toczą się na całym świecie. Naukowcy z University Hospital Leuven sprawdzili, czy microRNA może być biomarkerem tej choroby. 

MicroRNA a endometrioza

MicroRNA (miRNA), małe molekuły niekodującego RNA, zostały rozpoznane jako kluczowe regulatory związane z wieloma chorobami. Badania wykazały, że zaburzenia w ekspresji miRNA występują w wielu różnych chorobach, co dostarcza możliwości wyznaczenia biomarkerów tych schorzeń i usprawnienia diagnostyki. Na przykład endometriozy.

Specyficzne miRNA zostało zidentyfikowane jako potencjalny biomarker endometriozy – określone ekspresje miRNA są symptomatyczne dla choroby i wiążą się z jej patofizjologią, również jej wpływem na płodność. Ostatnie badania wykazały, że miRNA i ich targetowane mRNA mają inną ekspresję u kobiet, dotkniętych endometriozą niż u zdrowych kobiet. 

MiRNA kontroluje szerokie spektrum prawidłowych i patologicznych funkcji komórkowych i może, zdaniem naukowców, odgrywać kluczową rolę w patogenezie tej choroby. 

Nieinwazyjna diagnostyka endometriozy?

Naukowcy z University Hospital Leuven sprawdzili, czy te informacje mogą przyczynić się do opracowania nieinwazyjnej metody diagnostycznej endometriozy. Badanie przeprowadzono na grupie 120 kobiet, z czego 82 kobiet choruje na endometriozę (grupa badawcza), a 38 jest zdrowa (grupa kontrolna). Wyniki zostały następnie potwierdzone w badaniu na mniejszej grupie kobiet (90 kobiet:  60 chorych, 30 zdrowych).

Naukowcy zidentyfikowali zestaw 42 miRNA, który może odróżniać kobiety z endometriozą od kobiet bez endometriozy, w oparciu o profilowanie ekspresji miRNA w całym genomie. Metoda ma moc diagnostyczną dla łagodnej endometriozy, co potwierdziło związek biologiczny między niektórymi miRNA, a endometriozą. 

Jednak naukowcy podkreślają, że potencjał miRNA jako użytecznych biomarkerów diagnostycznych wymaga dalszych analiz i dużych badań kohortowych.


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka, redaktorka prowadząca Magazyn ChBR. Po godzinach trenuje Roller Derby, fotografuje i opiekuje się kotami.