fbpx
Przejdź do treści

Metody leczenia endometriozy – poznaj je!

metody leczenia endometriozy
Fot. 123rf

Endometrioza to przewlekła i wyniszczająca choroba. Istnieją jednak sposoby radzenia sobie z jej objawami. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie endometriozę, lekarz powinien omówić z Tobą możliwe opcje leczenia. Krótki przegląd dostępnych terapii znajdziesz poniżej.

Obecnie nie ma jednego skutecznego lekarstwa na endometriozę. Dostępne metody leczenia mają na celu zmniejszenie nasilenia objawów oraz poprawę jakości życia kobiety.

Rodzaj leczenia powinien zostać ustalony we współpracy z lekarzem. Wiele zależy tu od sytuacji życiowej pacjentki i jej planów prokreacyjnych. Na przykład, jeśli kobieta planuje wkrótce zajść w ciążę, żadna z metod leczenia hormonalnego nie jest odpowiednia, ponieważ działa jako środek antykoncepcyjny lub zatrzymuje cykl menstruacyjny.

Dostępne metody leczenia endometriozy:

1. Operacja

Zabieg chirurgiczny stosowany jest w celu złagodzenia bólu poprzez usunięcie ognisk endometriozy, zrostów oraz cyst. Bywa również pomocny przy diagnozowaniu choroby.

Istnieją dwie rodzaje operacji w leczeniu endometriozy:

Chirurgia zachowawcza – ma na celu usunięcie ognisk endometriozy i zwykle odbywa się za pomocą laparoskopii. Operacja może przynieść ulgę w objawach, jednak z czasem mogą one nawrócić.

Radykalna operacja – histerektomia (usunięcie macicy) lub ooferektomia (wycięcie jajników). Po usunięciu narządów rodnych kobieta przechodzi w stan klimakterium. Jest to sytuacja nieodwracalna, dlatego należy ją dobrze przemyśleć.

2. Leczenie hormonalne

Terapia hormonalna zatrzymuje wzrost endometriozy poprzez wprawienie kobiety w stan pseudo-ciąży lub pseudo-menopauzy. Oba stany są odwracalne i ustają, gdy pacjentka przestaje przyjmować hormony.

Leki, które symulują „stan ciąży” to doustne tabletki antykoncepcyjne i progesteron. W czasie ciąży endometrium jest cienkie i nieaktywne.

Leki naśladujące menopauzę to antagoniści GnRH – zatrzymują produkcję hormonów FSH i LH, przez co jajniki wstrzymują produkcję komórek jajowych oraz estrogenu.

Inną formą leczenia hormonalnego jest przyjmowanie męskiego hormonu, pochodnych testosteronu. Obniża to poziom estrogenu, co wyłącza wzrost endometrium (wyściółki macicy).

3. Leczenie bólu

Kobiety cierpiące na endometriozę doświadczają dwóch rodzajów bólu – ostrego i przewlekłego. 

Najskuteczniejszymi lekami na ból ostry są klasyczne środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Istnieją również złożone środki przeciwbólowe i leki na bazie opiatów, takie jak kodeina i tramadol, jednak mają one działanie uzależniające.

W przypadku bólu przewlekłego zwykłe środki przeciwbólowe mogą nie być wystarczające. Udowodniono jednak skuteczność leków przeciwdepresyjnych – głównie amitryptyliny oraz leków przeciwpadaczkowych, które działają na neurony zmniejszając sygnały bólu kierowane do mózgu.

Inne sposoby leczenia endometriozy

Inne metody leczenia endometriozy obejmują właściwe odżywianie, różne terapie uzupełniające oraz wsparcie emocjonalne. Szczegóły przeczytasz w ulotce przygotowanej przez brytyjską fundację Endometriosis UK.

Na naszym portalu – w dziale Endometrioza – znajdziesz ogrom profesjonalnej wiedzy, podanej w przystępny sposób oraz wywiady z najlepszymi specjalistami w leczeniu endometriozy. Przykład? O badaniach w kierunku endometriozy opowiada lek. med. Krzysztof Janowiec – TUTAJ.

Źródło: Treatment options – Endometriosis UK

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.