Pary starające się o ciążę najczęściej zaczynają swoją drogę od odstawienia antykoncepcji i ustabilizowania cyklu miesięcznego kobiety. Metoda kalendarzykowa w staraniach o dziecko pomaga monitorować długość cyklu i pozwala obliczyć, w których dniach zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.
Metoda kalendarzykowa w staraniach o dziecko – na czym polega?
Chcesz obliczyć dzień owulacji? Skorzystaj z KALKULATORA OWULACJI!
Aby rozpocząć obliczanie dni płodnych metodą kalendarzykową, należy monitorować cykl miesięczny przez dłuższy okres, najlepiej około roku. W każdym miesiącu oznacza się pierwszy dzień cyklu (pierwszy dzień miesiączki). Po jakimś czasie można w ten sposób zdobyć informacje na temat regularności i średniej długości cyklu, która pozwoli na przewidywanie jego przebiegu w przyszłości.
Metoda kalendarzykowa w staraniach o dziecko opiera się na założeniu, że owulacja następuje w połowie cyklu, czyli na przykład 14 dnia cyklu 28-dniowego. Sama owulacja trwa 24 godziny, jednak za dni płodne uznaje się w tej metodzie 3-4 dni poprzedzające owulację i następujące po niej. Starająca się o dziecko para w tych właśnie dniach powinna uprawiać seks.
Obliczanie dni płodnych w metodzie kalendarzykowej
Cykle miesięczne mogą się mniej lub bardziej różnić długością.
- Jeśli Twój cykl jest regularny, od liczby dni w cyklu odejmij 18, by ustalić pierwszy dzień płodny. Gdy od tej samej liczby dni cyklu odejmiesz 11, otrzymasz ostatni dzień płodny.
- Jeśli Twój cykl nie jest regularny, wybierz najkrótszy cykl na Twojej liście i wykonaj opisane powyżej działanie.
Przykład
- Twój regularny cykl ma 30 dni. Wykonaj działania: 30 -18 = 12 oraz 30 – 11 = 19. Dwunastego dnia cyklu rozpoczynają się Twoje dni płodne i trwają tydzień do dziewiętnastego dnia cyklu.
- Twój najkrótszy nieregularny cykl ma 27 dni. Wykonaj działania: 27 – 18 = 9 oraz 27 – 11 = 16. Twoje dni płodne trwają przez tydzień od dziewiątego do szesnastego dnia cyklu.
Kalendarzyk to metoda planowania rodziny
Jako narzędzie antykoncepcyjne kalendarzyk jest zawodny i ryzykowny. W organizmie kobiety mogą zachodzić niedające żadnych objawów zmiany hormonalne, których nie jesteśmy w stanie uwzględnić w tak prostych obliczeniach.
Metodę kalendarzykową zaleca się parom starającym się o dziecko, pozwala ona bowiem oszacować czas, w którym starania powinny być intensywniejsze. Jednak z całą pewnością metoda ta nie pozwala na precyzyjne i pewne określenie dni płodnych. Nadaje się zatem jedynie jako narzędzie zwiększania prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, nie zaś jako pewna metoda jej uniknięcia.
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!