fbpx
Przejdź do treści

Metoda kalendarzykowa w staraniach o dziecko

Metoda kalendarzykowa w staraniach o dziecko
Metoda kalendarzykowa pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. – fot.Pixabay

Pary starające się o ciążę najczęściej zaczynają swoją drogę od odstawienia antykoncepcji i ustabilizowania cyklu miesięcznego kobiety. Metoda kalendarzykowa w staraniach o dziecko pomaga monitorować długość cyklu i pozwala obliczyć, w których dniach zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.

Metoda kalendarzykowa w staraniach o dziecko – na czym polega?

Chcesz obliczyć dzień owulacji? Skorzystaj z KALKULATORA OWULACJI!

Aby rozpocząć obliczanie dni płodnych metodą kalendarzykową, należy monitorować cykl miesięczny przez dłuższy okres, najlepiej około roku. W każdym miesiącu oznacza się pierwszy dzień cyklu (pierwszy dzień miesiączki). Po jakimś czasie można w ten sposób zdobyć informacje na temat regularności i średniej długości cyklu, która pozwoli na przewidywanie jego przebiegu w przyszłości.

Metoda kalendarzykowa w staraniach o dziecko  opiera się na założeniu, że owulacja następuje w połowie cyklu, czyli na przykład 14 dnia cyklu 28-dniowego. Sama owulacja trwa 24 godziny, jednak za dni płodne uznaje się w tej metodzie 3-4 dni poprzedzające owulację i następujące po niej. Starająca się o dziecko para w tych właśnie dniach powinna uprawiać seks.

Obliczanie dni płodnych w metodzie kalendarzykowej

Cykle miesięczne mogą się mniej lub bardziej różnić długością.

  • Jeśli Twój cykl jest regularny, od liczby dni w cyklu odejmij 18, by ustalić pierwszy dzień płodny. Gdy od tej samej liczby dni cyklu odejmiesz 11, otrzymasz ostatni dzień płodny.
  • Jeśli Twój cykl nie jest regularny, wybierz najkrótszy cykl na Twojej liście i wykonaj opisane powyżej działanie.

Przykład

  • Twój regularny cykl ma 30 dni. Wykonaj działania: 30 -18 = 12 oraz 30 – 11 = 19. Dwunastego dnia cyklu rozpoczynają się Twoje dni płodne i trwają tydzień do dziewiętnastego dnia cyklu.
  • Twój najkrótszy nieregularny cykl ma 27 dni. Wykonaj działania: 27 – 18 = 9 oraz 27 – 11 = 16. Twoje dni płodne trwają przez tydzień od dziewiątego do szesnastego dnia cyklu.

Kalendarzyk to metoda planowania rodziny

Jako narzędzie antykoncepcyjne kalendarzyk jest zawodny i ryzykowny. W organizmie kobiety mogą zachodzić niedające żadnych objawów zmiany hormonalne, których nie jesteśmy w stanie uwzględnić w tak prostych obliczeniach.

Metodę kalendarzykową zaleca się parom starającym się o dziecko, pozwala ona bowiem oszacować czas, w którym starania powinny być intensywniejsze. Jednak z całą pewnością metoda ta nie pozwala na precyzyjne i pewne określenie dni płodnych. Nadaje się zatem jedynie jako narzędzie zwiększania prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, nie zaś jako pewna metoda jej uniknięcia.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Olga Plesińska

Bioetyk, dziennikarka, redaktorka prowadząca Magazyn ChBR. Po godzinach trenuje Roller Derby, fotografuje i opiekuje się kotami.