fbpx
Przejdź do treści

Metoda BLW. Czym jest BLW? Jakie są jej zalety?

Metoda BLW zalety dziecko niemowlę odżywiania karmienie dziecka Baby-led weaning Bobas Lubi Wybór
fot. 123rf.com

BLW to jedna z metod rozszerzania diety niemowląt. Jej głównym założeniem jest to, by dziecko samodzielnie wybierało i spożywało nowo wprowadzane do jego jadłospisu stałe pokarmy. Jakie korzyści z metody BLW może czerpać dziecko? Czy BLW jest odpowiednie dla każdego niemowlaka?

Czym jest BLW?

BLW jest skrótem od “Baby-led weaning”, co dosłownie oznacza “odstawienie dziecka od piersi”. W Polsce jako rozwinięcie tego skrótu przyjęło się “Bobas Lubi Wybór”. W istocie metoda BLW polega dokładnie na tym, co można zrozumieć z angielskiego i polskiego tłumaczenia – dziecko stopniowo przestaje spożywać mleko, którego miejsce zajmują pokarmy o stałej konsystencji. Rodzice, przygotowując posiłek dla dziecka, umieszczają na talerzu różne produkty i ostatecznie to ono decyduje, które z nich zje.

BLW zamiast mlecznego posiłku?

Choć docelowo BLW ma przystosować dziecko do spożywania stałych pokarmów, na początku mają one stanowić jedynie uzupełnienie diety mlecznej, a nie ją zastępować.
Mleko wciąż pozostaje podstawowym pokarmem, a serwowane na talerzu dania stanowią tylko dodatek do jadłospisu. Wprowadzając pokarmy stałe podajemy je dopiero po ok. pół godziny od posiłku mlecznego. Odwrotna kolejność skutkować może tym, że najedzone stałym pokarmem dziecko odmówi spożycia mleka, które nadal traktować należy jako podstawę jego diety.

BLW na początek – najważniejsze zasady

Rozszerzenie diety dziecka, czy to metodą BLW, czy jakąkolwiek inną, może nastąpić
dopiero, gdy ukończy ono 6 miesięcy. Koniecznie jest również, by dziecko miało już
opanowaną umiejętność samodzielnego siedzenia – w myśl metody BLW zasiądzie bowiem do stołu i samodzielnie skonsumuje to, znajdzie się na talerzu. Musi więc także potrafić chwytać jedzenie i podnosić je z talerza oraz trafiać nim do buzi.

Pierwsze wprowadzane produkty powinny być miękkie, by można było je rozgnieść językiem o podniebienie lub dziąsłami. Z metodą BLW nie trzeba więc czekać, aż dziecko będzie miało zęby, pod warunkiem, że zaserwujemy mu pokarmy, z którymi sobie poradzi. Można podać na przykład ugotowane na miękko marchewkę, ziemniaka i brokuł. Pokarmy powinny mieć kształt słupka, a w przypadku brokułu będzie to po prostu różyczka. Nie należy na talerzu kłaść produktów o okrągłym kształcie (np. winogron), bo mogą spowodować zablokowanie dróg oddechowych.

Zabawa jedzeniem przy stole

Zachowanie dziecka podczas posiłku może bardziej przypominać zabawę niż jedzenie.
Obraca produkty w rączkach, ogląda je, gniecie, rozmazuje, a nawet rzuca nimi. Liże, ssie i wypluwa jedzenie, a w ten sposób zwyczajnie poznaje pokarmy, dowiaduje się, co z nimi można zrobić i uczy się ich różnymi zmysłami. Powoli zaczyna rozróżniać konsystencje i faktury, smaki oraz zapachy produktów, by wreszcie dojść do tego, co mu smakuje, a co nie. W pierwszych tygodniach rozszerzania diety metodą BLW niewiele z podanych stałych pokarmów trafia do żołądka, spora część z nich zostaje na dywanie, ubranku i stoliczku. Dlatego tak ważne jest, by nadal fundament dziecięcej diety stanowiło mleko.

Korzyści BLW dla dziecka

Dzieci, których dieta rozszerzana jest metodą BLW, uczą się samodzielnego dokonywania wyboru oraz właściwych nawyków żywieniowych. Aktywne uczestniczenie w jedzeniu, a nie jedynie bierne podporządkowanie się karmieniu przez rodzica, pozwala dziecku lepiej rozpoznać, czy jest już syte, czy nadal głodne, a to z kolei stanowi ważny element profilaktyki otyłości. Rozwijają się także zmysły – dotyk, smak, zapach, wzrok, węch, przy użyciu których dziecko “bada” zawartość talerza. Kulinarne eksperymenty, w których może ono obejrzeć pokarm, dotknąć go, poczuć, a w razie rozczarowania wypluć (i ewentualnie zrobić drugie, trzecie i czwarte podejście) z kolei budują w nim otwartość na nowe produkty, wzmacniają jego ciekawość i ułatwiają dalsze rozszerzanie diety o nieznane składniki.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Kowalczyk

Magister fizjoterapii, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku dietetyka. Pasjonuje się kobiecym zdrowiem. Prowadzi stronę: www.fizjoterapiauroginekologiczna.pl