fbpx
Przejdź do treści

Męska perspektywa medycyny estetycznej – w czym może pomóc laser?

medycyna estetyczna
fot. 123rf.com

W Polsce o zabiegach estetycznych dla mężczyzn mówi się coraz częściej, choć urologia estetyczna jest jeszcze tematem mało popularnym. Jednak coraz więcej pacjentów, którzy trafiają do klinik, wykonuje zabiegi podnoszące komfort życia oraz kondycję zdrowotną. O zabiegach estetycznych przy użyciu lasera CO2 MonaLisa opowie dr n. med. Maciej Jarosz, specjalista urolog z kliniki InviMed Gdynia.

W codziennej praktyce zgłasza się do mnie wielu pacjentów, aby poprawić wygląd narządów płciowych. Zabiegi z zakresu urologii estetycznej wykonuję u mężczyzn, u których stwierdzono drobne defekty okolic intymnych – wrodzone, jak i powstałe w wyniku:

• infekcji,
• urazów,
• wcześniejszych interwencji chirurgicznych.

Zabiegi tego typu podnoszą zarówno samoocenę mężczyzn, jak i kondycję zdrowotną. Jako urolog oraz androlog wykonuję w klinice InviMed w Gdyni liczne zabiegi dotyczące m.in. męskich narządów płciowych.

Na co dzień spotykam się m.in. z problemami takimi jak:

• skrzywienie prącia,
• wodniak jądra,
• zaburzenia erekcji,
• zaburzenia hormonalne,
• niepłodność,
• choroby nowotworowe jąder wymagające leczenia operacyjnego oraz implantacji protez jąder.

Możemy zaproponować operacje odtwórcze także mężczyznom poddanym w przeszłości wazektomi, którzy chcieliby odwrócić ten efekt. Polegają one na zespoleniu nasieniowodów – rewazektomii – z użyciem mikroskopu. Inne zabiegi, jakim najczęściej poddają się pacjenci, dotyczą plastyki skóry moszny. A także redukcji skóry lub plastyki – np. u mężczyzn po zbyt radykalnej operacji obrzezania.

Wykonujemy również zabiegi powiększania prącia przy użyciu kwasu hialuronowego, jak również punkcję wodniaków jąder pod kontrolą USG.

Porozmawiajmy zatem na temat zabiegów z użyciem lasera MonaLisa, wykonywanych w klinice. Jakie operacje mogą być przeprowadzone z jego użyciem?

Najczęstszym tego typu zabiegiem jest operacja stulejki. Powyższy zabieg może być wykonany sposobem tradycyjnym, z użyciem noża chirurgicznego, lub nowoczesną metodą laserową. Wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim zwężenie ujścia napletka, uniemożliwiające zsunięcie go z żołędzi. Z użyciem lasera wykonuję zabiegi obrzezania, całkowite i częściowe, jak i plastykę napletka w momencie, gdy stwierdza się nieznacznie nasiloną stulejkę.

Innym przykładem, do którego wykorzystuję laser MonaLisa, jest zabieg wydłużenia wędzidełka napletka. Wskazaniem do powyższego zabiegu jest oczywiście krótkie wędzidełko oraz związany z tym dyskomfort, głównie podczas wzwodu – deformacja żołędzi prącia czy ryzyko pęknięcia oraz nadmiernego krwawienia.

Z użyciem lasera usuwam również grudki perliste żołędzi prącia, kłykciny kończyste, plamki Fordyce’a, zlokalizowane na skórze prącia, lub inne drobne zmiany skórne w obrębie penisa i skóry moszny. Przy jego użyciu możemy także wykonać masę zabiegów estetycznych, takich jak rewitalizacja skóry moszny lub prącia, mające na celu:

• odmładzanie,
• ujędrnianie skóry,
• usuwanie przebarwień.

Panie Doktorze, a czy ten zabieg jest bezbolesny?

Zabiegi wykonuję zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, nasiękowym, więc pacjent nie odczuwa bólu. Jest to zupełnie bezbolesna procedura.

Czy okres rekonwalescencji jest długi?

Wykorzystując laser MonaLisa do powyższych zabiegów, uzyskujemy lepszy efekt kosmetyczny (wizualny), szybsze gojenie się rany, redukujemy ryzyko powikłań pozabiegowych, dlatego rekonwalescencja jest dużo szybsza niż po klasycznych operacjach.

Podczas procesu używam specjalnych szwów, które wchłaniają się do czterech tygodni od zabiegu. Pacjent otrzymuje receptę na maść antybiotykową, którą smaruje linię szwów przez 7 dni po zabiegu i w tym czasie rana zazwyczaj się goi. Mimo to zawsze zalecam wizytę kontrolną po 4 tygodniach.

A czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Głównym przeciwwskazaniem jest stosowanie przez pacjentów leków wpływających na krzepliwość krwi. Często wymagane jest zmodyfikowanie powyższego leczenia przed zabiegiem. Innym ograniczeniem jest uczulenie na leki stosowane podczas znieczulenia, wówczas wykonuję zabieg w znieczuleniu ogólnym. W związku z tym każdy pacjent jest kwalifikowany przeze mnie osobiście przed ustaleniem terminu zabiegu z wykorzystaniem lasera MonaLisa.

Opis zabiegów znajduje się na stronie: Urologia męska w InviMed Gdynia | Leczenie zabiegowe.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.