fbpx
Przejdź do treści

Komórki macierzyste pomogą w walce z męską niepłodnością?

męska niepłodność komórki macierzyste badania nad komórkami macierzystymi
U ponad 40% par, które mają problem z poczęciem na świat dziecka, przyczyną jest niepłodność męska – © Caudio Ventrella/123rf.com

Badania prowadzone na Uniwersytecie Georgii (USA), mogą przyczynić się do leczenia męskiej niepłodności, która dotyka obecnie nawet 15 proc. par na świecie. 

Badacze z Uniwersytetu Georgii w USA opublikowali na łamach czasopisma “Fertility and Sterility Science” wyniki badań, które mogą otwierać nowe kierunki leczenia męskiej niepłodności.  

Męska niepłodność problemem cywilizacyjnym 

Problem niedostatecznej jakości nasienia, by uznać mężczyznę za płodnego, dotyczy około 15 proc. par na świecie. Przyczyny są różne, od genetycznych do zatruć organizmu, urazów, chemioterapii czy wreszcie toksyn. Niestety mężczyźni, żyjąc w coraz bardziej nienaturalnym środowisku, częściej zmagają się z tym problemem.  

Na łamach czasopisma “Fertility and Sterility Science” pojawiły się wyniki badań, które mogą okazać się przełomowe. Są dowodem, że można wytworzyć zdolne do zapłodnienia plemniki z embrionalnych komórek macierzystych.

Męska niepłodność jak u makaka?

Doświadczenie jest tym bardziej doniosłe, iż naukowcy wykorzystali komórki macierzyste należącego do gatunków naczelnych makaka rezusa. Daje to wiarygodniejszy obraz niż wcześniejsze, również udane, badania na myszach. Myszy mają jednak inne mechanizmy rozrodcze, pod tym względem makaki są bardzo podobne do ludzi.  

To pierwszy krok, który pokazuje, że nowatorska technologia przekształcania komórek macierzystych w męskie komórki płciowe może być wykorzystywana do leczenia ludzkiej niepłodności – wyjaśnia Charles Easley, członek zespołu badawczego.  

To będzie przełom w leczeniu męskiej niepłodności? 

Wyniki badań są szeroko komentowane. Badacze również są pełni nadziei na dalszy rozwój swojej koncepcji walki z męską niepłodnością.  

To wielki przełom w produkcji terapii opartych na komórkach macierzystych w leczeniu niepłodności męskiej w przypadkach, w których mężczyźni nie wytwarzają żadnych żywotnych plemników – powiedział główny badacz Charles Easley, profesor nadzwyczajny w UGA School of Public Health. 

Badacze chcą wszczepić zarodki powstałe dzięki badaniom samicom makaka rezusa. Ma to sprawdzić, czy możliwe jest urodzenie zdrowego potomstwa.  

Źródło: sciencedaily.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.