fbpx
Przejdź do treści

Męska dieta wspomagająca: L-karnityna

L-karnityna
fot. Fotolia

L-karnityna to aminokwas, który swój najwyższy poziom uzyskuje w najądrzach. Stanowi źródło energii dla plemników, a więc ma spore znaczenie dla męskiej płodności.

L-karnityna to aminokwas, który przez lata znany była pod nazwą witaminy BT. Produkcja L-karnityny zachodzi w wątrobie oraz w nerkach, mięśniu sercowym, mięśniach szkieletowych i jelitach.

Substancja ta uczestniczy w transporcie energii do serca, wątroby i mięśni oraz w ma udział w spalaniu tłuszczu.

Skąd wzięła się nazwa? L-karnityna została wyizolowana z mięśni, a mięso z łacińskiego to caro lub carnis. Karnityna u człowieka ma dwa źródła pochodzenia – jest syntetyzowana i dostarczana z pożywieniem, nazywa się ją z tego względu substancją witaminopodobną, ponadto występuje w organizmie naturalnie.

Rola L-karnityny

L-karnityna bierze udział w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie następnie są przetwarzane w energię.

Odgrywa również ważną rolę w metabolizmie niektórych aminokwasów rozgałęzionych oraz węglowodanów. Dlatego też L-karnitynie przypisuje się właściwości odchudzające.

Gdzie ją znaleźć?

Organizm naturalnie produkuje L-karnitynę, jednak dawka ta tylko w niewielkim stopniu (25 proc.) zaspokaja dzienne zapotrzebowanie.

Dzięki zbilansowanej diecie dziennie możemy dostarczyć organizmowi 100-20 mg L-karnityny. Znajdziemy ją w dziczyźnie, wołowinie, wieprzowinie, mięsie królika, jak również w drobiu i rybach.

L-karnityna i męska płodność

Najwyższy poziom L-karnityny w organizmie mężczyzny znajduje się w najądrzach. Ten aminokwas to źródło energii dla plemników. Zgodnie z badaniami, im mniejsze stężenie L-karnityny w nasieniu, tym mniejsza ruchliwość plemników.

Dlatego też regularna suplementacja powoduje wzrost całkowitej ilości plemników oraz ich żywotność i ruchliwość. O L-karnitynie mówi się, że podawana w trakcie reprodukcji wspomaganej, może być sposobem na męską niepłodność.

Źródło: zdrowie.tvn.pl, polki.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Karolina Błaszkiewicz

dziennikarka. Związana z magazynem Chcemy Być Rodzicami i z natemat.pl