fbpx
Przejdź do treści

Menstruacja – jak radzą z nią sobie bezdomne kobiety? Zastraszające fakty!

menstruacja a bezdomność
fot. 123rf.com

Menstruacja, będąca naturalną częścią cyklu miesięcznego,, dotyczy każdej kobiety, niezależnie od miejsca zamieszkania czy statusu społecznego. Bezdomne kobiety w Nowym Jorku na co dzień borykają się z wieloma problemami i licznymi wyzwaniami. Jednym z nich jest właśnie miesiączka – brak dostępu do toalet oraz miejsc, w których można wziąć kąpiel czy uprać bieliznę.

Badania przeprowadzone przez naukowców silnie podkreślają potrzebę poprawy jakości i dostępności łazienek dla bezdomnych, a także łatwiejszego dostępu do prysznica czy pralni. Owszem, w schroniskach dla bezdomnych dostępne są powyższe „udogodnienia”, jednak niestety nie wystarcza w nich miejsca dla wszystkich.

Menstruacja a bezdomnośćnajnowsze badania

Naukowcy przeprowadzili szczegółowe wywiady z 22 pełnoletnimi osobami, których domem jest ulica lub schronisko w Nowym Jorku. Rozmawiali również z 15 pracownikami agencji rządowych, schronisk czy służb przeprowadzających audyty toalet publicznych.

„(…) Ciągłe zagrożenie poczuciem nieczystości w połączeniu z wszechobecnym piętnem menstruacyjnym odbija się na poczuciu własnej wartości tych osób, ich pewności siebie, poczuciu, że można je szanować w otaczającym świecie, a nawet ich umiejętności szukania usług, szkoleń i pracy” – cytuje News Medical.

Co wniosły wyniki najnowszego badania? Respondenci twierdzą, że łazienki w schroniskach są często brudne, co sprawia, że korzystanie z nich jest nieprzyjemne, niebezpieczne, a czasami wręcz niemożliwe.

Z kolei liczba prysznicy w mieście, z których mogą korzystać osoby bezdomne, jest nieliczna. Ponadto dni i godziny otwarcia są bardzo ograniczone. Miejsca te również są postrzegane jako nieczyste.

Niestety, niewiele schronisk oferuje usługi pralnicze, a w wielu z nich wymagana jest opłata. Co więcej, dostęp do środków higieny osobistej, których każda kobieta potrzebuje w czasie miesiączki, jest utrudniony.

Temat potrzeb związanych z menstruacją u osób doświadczających bezdomności wzbudził bardzo małe zainteresowanie ze strony badaczy i decydentów w USA.

„Nasze badania jasno pokazują niesprawiedliwość tego zaniedbania oraz potrzebę poprawy jakości, zaopatrzenia i dostępności łazienek, a także ułatwienia dostępu do kąpieli i pralni. Takie działania są niezbędne, biorąc pod uwagę dużą liczbę osób doświadczających bezdomności w Nowym Jorku (…)” – mówi Marni Sommer, profesor w Columbia Mailman School.

Cóż, można założyć, że w Polsce jest podobnie. „Na szczęście” o ubóstwie menstruacyjnym mówi się coraz więcej, w tym także w kontekście młodych, dopiero rozpoczynających miesiączkowanie, dziewczyn. Zwiększa się również dostęp do wiedzy o okresie, który powinny mieć absolutnie wszystkie kobiety. Dużą pracę wykonują w tym zakresie twórczynie facebookowego profilu Pani Miesiączka – a czy Ty masz poczucie, że Twoja wiedza o kobiecym cyklu jest wystarczająca?

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.