fbpx
Przejdź do treści

Medialne echo abp Dzięgi

W ubiegłą niedzielę podczas kazania na Jasnej Górze abp Andrzej Dzięga wygłosił kontrowersyjne kazanie, w którym ustawę o in vitro nazwał zbrodniczą. Na kościół kolejny raz popłynęły ostre słowa krytyki.

Jesteście darem bożej miłości dla świata. Chociaż ten dar został wymuszony pewnym gwałtem na naturze w laboratorium, to wy nie przestajecie być darem bożej miłości – powiedział o osobach  poczętych dzięki in vitro metropolita szczecińsko-kamieński w trakcie 24. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Przygotowaliście zbrodniczą ustawę – dodał zwracając się do polityków – można ludzi bezkarnie zabijać tylko dlatego, że się to dziecko komuś nie udało, jakiemuś profesorowi w laboratorium, że jest chore, że źle się rozwija. To jest czysta eugenika, to jest zbrodnia – argumentował swoje stanowisko duchowny.

Słowa abp Dzięgi odbiły się szerokim echem w mediach. Jako jeden z pierwszych swoje oburzenie wyraził Adam Ziółkowski, ojciec najstarszego znanego w Polsce dziecka z in vitro. – Dzisiaj po raz pierwszy w moim całkiem już długim życiu (60+) nie byłem na mszy niedzielnej nie z powodu siły wyższej (choroba, podróż ), ale dlatego, że po lekturze urywków kazania abp. Dzięgi nie byłem w stanie tego zrobić – napisał na łamach na Gazety Wyborczej.

W obronie stanowiska Kościoła stanął Tomasz Terlikowski porównując stosownie metody in vitro do gwałtu. – Z oceną moralną takiego aktu poczęcia Kościół oczywiście się zgadza, potępia gwałt i surowo ocenia gwałciciela. Tyle, że tej oceny nie rozciąga na owoc gwałtu na kobiecie i naturze, jakim jest dziecko. I dokładnie tak samo jest z zapłodnieniem in vitro – tłumaczył publicysta na portalu Fronda.pl.

Głos w medialnej dyskusji zabrał również Stanisław Tym uznając „za haniebne wypowiedzi kościelnych hierarchów”. – Nie chodzi mi o dogmaty, w które wierzę. To ich sprawa. Ale jaki prawem arcybiskup Andrzej Dzięga oskarża ludzi o popełnianie zbrodni, o bezkarne zabijanie? – pytał satyryk.

Ta i podobne wypowiedzi czołowych polskich duchownych będą na długo zapisywały się czarną kartą w historii Kościoła. Ostre, krytyczne i czasem niedelikatne słowa szybko trafiają na podatny grunt w postaci nieprzychylnych mediów i antyklerykalnych środowisk. Kościół powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji sowich słów – wielu wiernych odwraca się od niego nie znajdując zrozumienia.

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.