fbpx
Przejdź do treści

Matka i córka mogłyby być koleżankami – dzieli je tylko 18 miesięcy. Jak to możliwe?

Molly Gibson rekord długości mrożenia embrionu
Fot. – Screen Facebook CNN

Choć przyszła na świat w październiku 2020 roku, to zarodek, z którego się urodziła, powstał 27 lat wcześniej. Jej matka ma 29 lat – gdyby nie mrożenie zarodków, byłyby niemal rówieśniczkami. Molly Gibson w chwili narodzin pobiła rekord długości mrożenia embrionu, z którego powstało dziecko. Jak to się stało?

Zanim na świat przyszła Molly, „rekord mrożenia” należał do jej starszej siostry, Emmy. Rozwinęła się z 25-letniego embrionu – przeczytasz TUTAJ.

Przypomnimy tę historię: małżeństwo Gibsonów przez blisko 5 lat bezskutecznie starało się o dziecko, aż usłyszeli o programie adopcji embrionów. Zdecydowali się na transfer i w 2017 roku urodziła się Emma.

Adoptowali zamrożony zarodek

Tina i Benjamin Gibson skorzystali z pomocy Narodowego Centrum Dawstwa Zarodków (National Embryo Donation Center) w Knoxville w Tennessee. Jest to chrześcijańska organizacja non-profit, która przechowuje zamrożone zarodki niewykorzystane w procedurach in vitro.  

Założone 17 lat temu NEDC ułatwiło ponad 1000 adopcji zarodków, a obecnie przeprowadza około 200 transferów rocznie. Pary mogą zdecydować, czy chcą zamkniętej czy otwartej (pozwalającej na jakąś formę kontaktu z rodziną dawcy) adopcji embrionów.

Nie interesowało nas, jak dziecko będzie wyglądać, czy skąd będzie pochodzić. Postanowiliśmy zawęzić wybór, patrząc na wzrost. Sami nie jesteśmy wysocy, więc szukaliśmy dziecka podobnego do nas pod tym względem. I to bardzo pomogło zawęzić wybór.

Tłumaczy BBC pani Gibson.

Rodzeństwo genetyczne

Po dwóch latach Gibsonowie chcieli zapewnić córeczce brata lub siostrę. Zdecydowali o transferze dwóch pozostałych zarodków od tych samych dawców. Udało się, jeden z nich się przyjął i 26 października 2020 roku urodziła się Molly Everette Gibson.

Tym samy padł rekord najdłużej zamrożonego embrionu, z którego urodziło się dziecko  – 27 lat.

Molly i Emma są genetycznym rodzeństwem. Zarodki, z których powstały, zostały zamrożone razem w 1992 roku. Do NEDC trafiły od anonimowych dawców, więc ich biologiczni rodzice pozostają nieznani.

„Gdy urodziła się Emma, byliśmy zachwyceni, że po prostu mamy dziecko. W przypadku Molly jest tak samo, zabawne jednak jest to, że znowu pobiliśmy rekord” – żartuje Tina Gibson w rozmowie z CNN.

In case you weren’t able to catch the Gibsons on The Today Show this morning!

Opublikowany przez National Embryo Donation Center Czwartek, 3 grudnia 2020

Źródło: BBC, CNN

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.