fbpx
Przejdź do treści

Masaż Shantala, czyli o dotyku, który buduje wyjątkową więź z naszym dzieckiem

Masaż rozpoczynamy masując jednocześnie dwa boki naszego maluszka, od klatki piersiowej w kierunku podbrzusza – fot. 123rf

W 1976 roku ukazała się książka „Shantala. Tradycyjna sztuka. Masaż dzieci”. Jej twórca francuski położnik Frederic Leboyer podczas podróży do Kalkuty spotkał sparaliżowaną kobietę, która masowała swoje dziecko, leżące na jej nogach. Ten widok zainspirował Leboyera do stworzenia sztuki masażu, opartej na spokoju, prostocie oraz miłości przekazywanej przez dotyk. Technika ta została opisana w jego książce, a metoda ma swoją nazwę od imienia kobiety spotkanej w Indiach. Głównym założeniem jest bliskość z dzieckiem. Dzięki regularnym masażom budujemy więź emocjonalną, zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa. Dotyk wpływa pozytywnie na bodźce sensoryczne maluszka. Dziecko poznaje oraz odkrywa swoje ciało. A sam masaż wpływa kojąco oraz relaksacyjnie na dziecko i rodzica.

Należy pamiętać, że masaż Shantala nie jest metodą rehabilitacyjną. Dlatego rodzice, którzy zapoznali się z tą techniką, mogą śmiało wykonywać ją ze swoimi dziećmi.

O czym warto pamiętać?

Zaleca się wykonywanie masażu Shantala od 2 miesiąca życia maluszka. Zadbajmy o to, aby w pomieszczeniu w którym będziemy wykonywać masaż było ciepło i przyjemnie. Odczekajmy minimum 30 minut od ostatniego posiłku dziecka. Przygotujmy oliwkę do ciała, która będzie stosowana podczas masażu (przed bezpośrednim nałożeniem na skórę dziecka rozgrzejmy oliwkę w rękach).

Jak zacząć?

Masaż Shantala wykonujemy kładąc maluszka na naszych nogach (siadamy na podłodze z wyciągniętymi nogami przed sobą). Taka pozycja zapewni nam oraz dziecku komfort, wygodę oraz poczucie nieustającej bliskości. Podczas masażu ruchy, które będziemy wykonywać muszą być powolne ale jednocześnie pewne i rytmiczne. Ważne jest, aby nie przerywać i nie odrywać ręki od ciała maluszka. Musi być zachowany ciągły kontakt cielesny. Każdy ruch należy powtórzyć kilka razy.

Rozpoczynając pierwsze masaże pamiętajmy, aby oswajać z nimi nasze dziecko. Na początku masaż powinien trwać do 5 minut. Możemy powtarzać go 3 – 4 razy w tygodniu.  Zaleca się wykonywanie masażu w gadzinach porannych lub wieczornych.

Mała wskazówka

Masaż Shantala jest indywidualną kwestią. Jeśli dostrzegamy, że nasze dziecko jest zaniepokojone i daje oznaki zniechęcenia zakończmy wykonywanie masażu. Ważne jest, aby czerpać obustronną radość z przeżywanej chwili.

Wykonanie masażu Shantala – krok po kroku

  • Brzuszek: Masaż rozpoczynamy masując jednocześnie dwa boki naszego maluszka, od klatki piersiowej w kierunku podbrzusza. Następnie wykonując ruchy na krzyż masujemy bardzo delikatnie cały brzuszek dziecka.
  • Ramiona: Kulistymi ruchami masujemy ramiona, a następnie nadgarstki maluszka. Przed rozpoczęciem masowania drugiej ręki, masujemy również kulistymi ruchami wewnętrzną stronę dłoni dziecka.
  • Nogi: Nóżkę dziecka masujemy, podobnie jak ramiona, kulistymi ruchami. Zaczynamy od masażu ud, następnie łydki, a na koniec stópki.
  • Twarz: Jest to ostatni etap, który rozpoczynamy od masażu czoła. Następnie bardzo delikatnie zaczynamy masować nosek oraz okolice oczu, kończąc na policzkach. Masaż twarzy, może wywołać u dziecka niezadowolenie oraz płacz, dlatego należy pamiętać, aby nie zmuszać maluszka do jego wykonywania – to bardzo ważne!

Korzyści wynikające z masażu Shantala:

  1. Budowanie bezpiecznej więzi emocjonalnej z naszym dzieckiem.
  2. Zaspokajanie potrzeby kontaktu, dotyku, bliskości oraz poczucia bezpieczeństwa.
  3. Pomaganie w wyciszeniu oraz uspokojeniu maluszka.
  4. Regulowanie i wpływanie na jakość snu dziecka.
  5. Rozwijanie bodźców sensorycznych.
  6. Poprawianie stanu skóry dziecka poprzez lepsze krążenie krwi w jego organizmie.
  7. Pobudzanie układu limfatycznego powodującego poprawę naturalnej odporności.
  8. Ułatwienie wydalania gazów, podczas występowania kolek.

Pamiętajmy o tym, że metoda masażu Shantala może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie maluszka oraz jego rodziców. Wspólne przeżywanie bliskości, jest wyjątkowym momentem. Dzięki temu mamy możliwość stworzenia silnych fundamentów w przyszłym życiu. Poczucie bezpieczeństwa, zaufanie, ciepło i miłość staną się priorytetem w relacjach z dzieckiem.

Autorka: Aleksandra Nosarzewska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.