fbpx
Przejdź do treści

Mary Komasa o endometriozie: „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”

Mery Komasa
Fot. – Screen Facebook Mary Komasa

Marzec to miesiąc walki z endometriozą. Z tej okazji wiele kobiet decyduje się na szczere wyznania i danie świadectwa swojemu cierpieniu w samotności. Piosenkarka Mary Komasa również postanowiła podzielić się swoją historią.

Mary Komasa, a właściwie Maria Wiktoria Komasa-Łazarkiewicz, to polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka. Od 13 lat mieszka w Berlinie wraz z mężem i dwójką dzieci. Artystka chętnie zabiera głos na tematy społeczne, ostatnio wzięła udział m.in. w strajku kobiet. Teraz postanowiła wspomóc nagłośnienie tego, jak poważną i powszechną chorobą jest endometrioza.

Marzec jest miesiącem endometriozy. Moja historia zaczęła się w momencie diagnozy w 2009 roku. Od tego czasu przeszłam dwie operacje (ostatnią dwa lata temu). Przez lata byłam na terapii lekiem Visanne. Endometrioza dotyka 1 na 10 kobiet. Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania. Nie mówię tutaj tylko o ogromnym bólu fizycznym. Ból psychiczny, PTSD, zmagamy się z tym każdego dnia. Jesteśmy Endo wojowniczkami! Chciałabym Was wszystkie dzisiaj przytulić”.

Napisała Mary na swoim koncie na Facebooku.

Since March is an #endometriosisawareness month. I’d like to share my #endometriosis story. I was diagnosed in 2009. I…

Opublikowany przez Mary Komasą Wtorek, 2 marca 2021

Mary Komasa apeluje do młodych kobiet

Piosenkarka nie pierwszy raz mówi o swojej chorobie. Trzy lata temu wzięła udział w projekcie Anji Rubik #SexedPL i przyznała, że w wieku 20 lat wykryto u niej endometriozę. Apelowała, aby młode dziewczyny badały się i odwiedzały gabinety ginekologiczne.

„Na silne bóle cierpiałam już od dawna, ale przez to, że się nie badałam, nie można było stwierdzić tej choroby. Gdybym chodziła do ginekologa regularnie, to z pewnością dużo wcześniej zaczęłabym leczenie, a przede wszystkim nie cierpiała tak bardzo” – pisała na swoim Instagramie 18 sierpnia 2018 roku.


Mary Komasa podzieliła się historią swojej choroby na Instastory. W dramatycznym poście wyznała, jak czuła się podczas przygotowań do operacji: „W zeszłym roku odczuwałem ból codziennie […] Odliczałam dni do następnej operacji. Płacząc w nocy z bólu”.

„Robię to, żeby zwrócić uwagę. Być może inaczej spojrzysz na ból związany z okresem twojej przyjaciółki, matki, córki, dziewczyny. 1 na 10 kobiet w wieku rozrodczym cierpi na endometriozę!” – apelowała artystka.

Czym dokładnie jest endometrioza? Historie kobiet chorujących na endometriozę przeczytasz TUTAJ. A już w marcowym numerze magazynu Chcemy Być Rodzicami znajdziesz wywiad z endowojowniczką Karoliną Szymczak

Źródła: kobieta.pl / kobieta.wpl.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.