Przejdź do treści

Marsz na badania! Ale… razem czy osobno?

Możecie odczuwać wstyd przed zabiegami i zadawaniem ekspertom krępujących pytań – fot. Fotolia

Przedłużające się starania o dziecko mogą być dla związku prawdziwym sprawdzianem. Wiele lęku budzą przede wszystkim wizyty u lekarzy i rozmowy ze specjalistami. Czasami jednak jest to niezbędny krok w staraniach. Czy wszystkim parom udaje się być w tym razem?

Wiele pań w żartobliwy sposób komentuje: „Weź i zaprowadź faceta do lekarza…”. A trzeba przyznać, że rzeczywiście to panowie miewają więcej wątpliwości przed pójściem do specjalisty. Jedni przeciągają sprawę i wciąż dają sobie „ostatnią szansę”. Inni boją się, bo lekarz kojarzy im się z chorobą, a w nieświadomości żyje się przecież o wiele lżej. Kolejni mają złe doświadczenia. „A ja myślałam, że to tylko mój tak się miga…”.

Czasami pójście do lekarza rzeczywiście może wiązać się z dużym lękiem, ale też wstydem. Trzeba będzie w końcu mówić o bardzo intymnych sprawach. Lekarz słyszy to na co dzień, dla nas to spore przeżycie i zdecydowane przekraczanie swoich stref komfortu. Wstyd jest emocją, z którą chętnie radzimy sobie ucieczką – „Nie będę o tym opowiadał obcym ludziom!”.

Dostęp dla posiadaczy Konta Premium

Kup Konto Premium

Ten artykuł był opublikowany w jednym z naszych magazynów Chcemy Być Rodzicami. Aby zobaczyć materiał wykup Konto Premium.
Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW.