fbpx
Przejdź do treści

Maroko: 25-latka miała urodzić siedmioraczki. Okazało się, że dzieci… jest jeszcze więcej!

dziewięcioraczki FB
Dziewięcioraczki mają się dobrze! || Fot: Facebook Gouvernement du Mali

We wtorek 4. maja Malijka urodziła dziewięcioro dzieci. Kobieta była przekonana, że spodziewa się siedmiu maluszków. Jednak w trakcie porodu okazało się, że podczas badań USG lekarze nie zauważali kolejnej dwójki. Młoda mama powitała na świecie pięć dziewczynek i czterech chłopców. Mama i dzieci czują się dobrze – zakomunikowała minister Mali.

Niespodziewane dziewięcioraczki

Do historycznego porodu,  którym żyje cały świat, doszło kilka dni temu. 30 marca lekarze stwierdzili, że 25-letnia Halima Cisse wymaga specjalistycznej opieki medycznej, dlatego też została przewieziona do szpitala w Maroku. Dzieci pojawiły się na świecie w 30. tygodniu ciąży.

Według badań USG prowadzonych podczas ciąży, kobieta miała urodzić siedmioro dzieci, jednak – jak się później okazało – przeoczono dwójkę rodzeństwa. Wszystkie maluszki przyszyły na świat przez cesarskie cięcie, a pomimo dużego ryzyka, poród odbył się bez większych powikłań. Malijka została mamą pięciu córeczek i czterech synów. Młodej mamie towarzyszył malijski lekarz, który był w stałym kontakcie z minister zdrowia Mali, Fantą Siby.

Na szczęście mama i dzieci czują się dobrze – za kilka tygodni wrócą do domu. Jest to bardzo dobra wiadomość i póki co warto się jej trzymać! Ciąże mnogie z tak dużą ilością płodów, a następnie porody, są bowiem obarczone ogromnym ryzykiem. Pierwszy przypadek ciąży z dziewiątką maluchów zanotowano w Australii w latach 70-tych XX wieku. Żadne z dzieci nie przeżyło. Niestety podobnie było w 1999 roku, gdy Malezyjka urodziła dziewięcioraczki – żadne z nich nie przetrwało dłużej niż 6 godzin.

Pozostaje nam tylko złożyć rodzicom serdeczne gratulacje i życzyć dużo sił, a maluchom zdrówka! Będzie dobrze!


Facebook malijskiego rządu:


COMMUNIQUE DU MINISTERE DE LA SANTE ET DU DEVELOPPEMENT SOCIAL SUR L’ACCOUCHEMENT DE MADAME HALIMA CISSE La ministre…

Opublikowany przez Gouvernement du Mali Wtorek, 4 maja 2021


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.