fbpx
Przejdź do treści

Marina Abramowić: dzieci ograniczają wolność tworzenia

Odwieczne pytanie: kariera czy dzieci? Dla najsłynniejszej artystki na świecie wybór był prosty. W wywiadzie dla niemieckiej gazety powiedziała wprost – odniosła sukces, bo nie ma dzieci.

Marina Abramowić dziś świętuje swoje 70 urodziny. Przez przeszło cztery dekady swojej twórczości zasłynęła, dzięki swojej oryginalności i odwadze w podejściu do sztuki. Jej wystawy można było oglądać na całym świecie, m.in. w nowojorskim Museum of Modern Art. Jej performensy zawsze odbijały się szerokim echem w świecie sztuki i popkultury.

abra1

Aborcja i sztuka

Abramowić kiedyś otwarcie przyznała, że jest „gotowa umrzeć” dla swojej pracy. W rozmowie z niemieckim „Tagesspiegel” dodała, że dokonała trzech aborcji, bo dzieci byłyby „katastrofą dla jej pracy”. Zdaniem artystki w ludzkich ciałach znajduje się ograniczona ilość energii, a decydując się na macierzyństwo musiałaby ją podzielić.

Serbska artystka otwarcie przyznaje, że brak dzieci i partnera dają jej całkowitą wolność. Dzięki temu nie ma ograniczeń w pracy, podróżach i tworzeniu. – „Dlaczego mężczyźni obejmują ważne posady? To proste. Miłość, rodzina, dzieci — kobiety nie chcą poświęcać tego wszystkiego”. – puentuje Abramowić.

Wolność

Kontrowersyjne wypowiedzi Mariny miały jeden cel – uświadomienie, że od kobiet nie powinno się wymagać, żeby chciały założyć rodzinę. Jej zdaniem wolność wyboru oznacza, że nie trzeba dostosowywać się do tradycyjnych archetypów kobiecości.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.