fbpx
Przejdź do treści

Marihuana w ciąży – szkodliwa tak samo, jak alkohol! Co mówią najnowsze badania?

Marihuana w ciąży - co o jej szkodliwości mówią najnowsze badania?

Dane wskazują, iż coraz więcej kobiet w ciąży korzysta z marihuany – stosowana jest m.in. w formie środka uśmierzającego poranne mdłości. Badacze podkreślają jednak, iż wciąż niewiele wiadomo o wpływie (także ewentualnie korzystnym), jaki na płód wywierają właśnie konopie indyjskie. Idąc tropem najnowszych odkryć – mogą mieć one równie szkodliwe działanie, co alkohol.

Zewnętrznych czynników, które wpływają na rozwijający się płód – inaczej nazywa się je czynnikami teratogennymi – jest ponad 50 000. Jednym z nich jest alkohol, którego to aktywność została dogłębnie przebadana. Wiadomym jest, iż stanowi on substancję toksyczną, mogącą zabijać komórki ewoluującego płodu. W związku z jego spożywaniem w ciąży, może więc dojść do poważnych zaburzeń, z FAS-em na czele (ang. fetal alcohol syndrome).

FAS – alkoholowy zespół płodowy. Jest to zespół zaburzeń fizycznych i umysłowych, na które składają się m.in. specyficzne anomalie w budowie twarzy, spowolniony rozwój fizyczny i umysłowy. FAS jest nieuleczalny i rzutuje na całe przyszłe życie dziecka.

Dr Sandra Błędek-Andrzejak, psychiatra
Cytat z artykułu: Biorę, piję, palę i… chcę być rodzicem!

Marihuana w ciąży – jakie skutki?

Analizy mające na celu sprawdzenie, jak na płód wpływa marihuana, wykazały podobne do wspomnianych wyżej implikacji. Co istotne, testy realizowały różne jednostki uniwersyteckie, w tym m.in. zespół naukowy z North Carolina Central University w Durham (USA).

Jak podaje Dailymail, pracujący tam naukowcy wykorzystali do swoich badań ryby o nazwie danio pręgowany. W trakcie testów eksponowano ich embriony na działanie agonisty kanabinoidów oraz alkohol – zarówno łącząc obie substancje, jak i poprzez osobną ich aplikację. Wnioski?

  • Kanabinoidy stosowane same, jak i w połączeniu z niewielką ilością alkoholu, powodowały nieprawidłową budowę oczu oraz głowy (mikrocefalia).
  • Niepokojące wyniki wykazały też testy umiejętności behawioralnych. Zaobserwowano różnice w grupie eksperymentalnej oraz kontrolnej – u ryb, które podlegały ekspozycji na testowane substancje, widoczne były zachowania cechujące się większą skłonnością do ryzyka lub też lękiem. Tego typu działania wskazywane są jako podobne do postaw widocznych u dzieci z zespołem FAS.

Mózg „pod wpływem”

Inne badania, przeprowadzone w San Diego State University, prezentują zbliżone wnioski. Wykazały, iż ekspozycja płodu na alkohol oraz kanabinoidy, która ma miejsce w kluczowych okresach rozwoju mózgu, skutkuje zaburzeniami zachowania. Pojawiła się m.in. nadaktywność, a także trudności w nauce oraz kreatywnym myśleniu – testy te przeprowadzano na szczurach podczas etapu, który stanowi odpowiednik III trymestru ciąży ludzkiej.

Niewątpliwie są to ważne obserwacje, mogące pomóc uchronić miliony dzieci przed konsekwencjami szkodliwych działań ich rodziców. Warto obserwować kolejne doniesienia, jakie będą pojawiały się w tym temacie – wciąż potrzebne są dodatkowe badania.

Źródło: dailymail

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".