fbpx
Przejdź do treści

Manicure hybrydowy w ciąży. Czy jest bezpieczny dla mamy i dziecka?

Chociaż ciąża nie jest przeciwwskazaniem do manicure hybrydowego, to nie zaleca się wykonywania zabiegu powyżej ósmego miesiąca ciąży – fot. 123rf

Wiele kobiet korzysta obecnie z manicure hybrydowego. To bardzo wygodne i trwałe rozwiązanie, które pozwala cieszyć się piękną stylizacją paznokci przez wiele dni. Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy tego typu zabiegi mogą wykonywać również w czasie ciąży. Postanowiliśmy zapytać o to ekspertkę – kosmetolog i specjalistkę z zakresu pielęgnacji twarzy i ciała – Katarzynę Grzelak.

Czym jest manicure hybrydowy?

Manicure hybrydowy jest rodzajem trwalszego manicure, w którym do pomalowania płytki paznokcia używa się lakieru hybrydowego tzw. hybrydy, czyli połączenia – w tym przypadku lakieru tradycyjnego (kolor) i żelu (trwałość).

Dzięki temu, że lakier ten utrwalamy w lampie LED/UV, nie musimy czekać aż wyschnie. Poprawnie nałożony utrzyma się na płytce do trzech tygodni.

Jakie są ogólne przeciwwskazania do manicure?

Istnieją ogólne przeciwwskazania do wszystkich rodzajów manicure i są to: choroby wirusowe (np.brodawki), bakteryjne (stany zapalne i ropne) dłoni i okolicy paznokci, grzybice, drożdżyce, alergie obecne na skórze oraz alergie i nadwrażliwość na preparaty chemiczne oraz infekcje.

Podsumowując – jeżeli wokół paznokci są jakiekolwiek niepokojące zmiany, rany czy skaleczenia – żaden rodzaj manicure nie będzie wskazany.

Ważne, aby poinformować osobę wykonująca zabieg o wszystkim, co może mieć znaczenie. Mowa tu np. o problemach z krzepnięciem krwi, cukrzycy. Dzięki powyższym informacjom stylistka będzie mogła dostosować zabieg do potrzeb klientki i np. ominąć etap wycinania skórek.

Względnym przeciwwskazaniem jest osłabienie paznokci oraz ich rozwarstwianie się – osoba wykonująca zabieg może zlecić regenerację płytki.

Czy manicure hybrydowy można wykonywać w czasie ciąży i podczas karmienia piersią?

Tak, nie ma żadnych dowodów na to, aby lakier hybrydowy w jakikolwiek sposób wpływał na rozwój płodu w czasie ciąży. Dla wielu kobiet manicure hybrydowy stał się codziennością na długo przed zajściem w ciążę. Dlatego, jeżeli organizm do tej pory dobrze reagował i nie występowały alergie, można być spokojnym.

Ważne natomiast, aby manicure został wykonany przez osobę sprawdzoną i wykwalifikowaną, pracująca tak, aby paznokcie nie osłabiły się.

Należy zachować ostrożność, ponieważ to powikłania (głównie zakażenia) mogą być problematyczne w ciąży, a nie sam lakier hybrydowy. Z tego względu zaleca się, aby podczas ciąży wykonywać manicure na wysokiej jakości produktach oraz na wysterylizowanych narzędziach.

Ciekawostka – chociaż ciąża nie jest przeciwwskazaniem do manicure hybrydowego, to nie zaleca się wykonywania zabiegu powyżej ósmego miesiąca ciąży – w niektórych szpitalach lekarze że względów bezpieczeństwa nie zezwalają na pomalowane paznokcie.

Podczas ciąży kobiety wyjątkowo powinny dbać o bezpieczeństwo. Jak poznać, że narzędzia w salonie są wysterylizowane?

To bardzo ważny temat! Cieszę się że coraz więcej klientek zwraca na to uwagę.

Zwracajmy uwagę na podejście pracowników salonu do tematu higieny – jest to wyznacznik jakości i bezpieczeństwa wykonywanych usług.

Wszystkie używane narzędzia ze stali chirurgicznej (kopytka do odsuwania i cążki do wycinania skórek, frezy) powinny być zdezynfekowane, umyte a następnie wysterylizowane w autoklawie, a rozpakowane dopiero przy klientce ze specjalnych kopert sterylizacyjnych. Tylko taka forma zapakowania daje nam pewność, że narzędzia nie były wcześniej używane, a salon prowadzi dokumentację sterylizacji.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy personel salonu pracuje w rękawiczkach. Należy przyjrzeć się też, czy po skończonym zabiegu pilniki są wyrzucane do kosza lub proponowane klientce. Jest to dobra praktyka zwiększająca bezpieczeństwo. Choć zwolennicy ekologii mogą spojrzeć na nią mniej przychylnym okiem.

Czy hybrydę można ściągać acetonem czy lepiej tego unikać?

Klientki często o to pytają. Zwykle do usunięcia lakieru hybrydowego używa się acetonu lub produktów na jego bazie na zasadzie odmoczenia warstw hybrydy.

Według lekarzy aceton nie jest szkodliwy, ponieważ w tak krótkim czasie nie przenikanie do organizmu mamy i maluszka. (Podobnie rozwiewają obawy przed naświetlaniem dłoni w lampach LED/UV – proces twa 30-60 sekund, a moc lamp jest nieporównywalnie mniejsza niż np. lamp w solarium – nie ma się czego obawiać).

Istnieją jednak inne metody usuwania hybrydy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości stylizację można usunąć pilnikiem lub delikatnie frezarką.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.