fbpx
Przejdź do treści

Mammobusy znów w trasie! Sprawdź, gdzie można bezpłatnie zbadać piersi

mammobusy mammografia
Mammobusy znów ruszyły w Polskę! || Fot lightfieldstudios/123RF

Pandemia istotnie wpłynęła na różnego rodzaju programy zdrowotne, w tym na możliwość przeprowadzenia mammografii w mobilnych pracowniach, czyli tzw. mammobusach. Od końca marca ich prace zostały wstrzymane, lecz po mniej więcej trzech miesiącach – w ostatnich dniach czerwca – pojawiła się informacja o ich powrocie.

Mammografia to jedno z podstawowych badań wykorzystywanych w trakcie diagnostyki raka piersi – umożliwia wykrycie nawet niewielkich zmian (guzków mających średnicę ok. 0,5 cm). Co ważne, jest to także badanie przesiewowe, stąd też poleca się jego wykonywanie u wszystkich kobiet, ponieważ nawet jeśli dana pani nie obserwuje u siebie objawów, zmiany nowotworowe i tak mogą się rozwijać. Im szybciej zostaną wykryte, tym skuteczniej można je leczyć. Jest to o tyle istotne, że diagnozę raka piersi otrzymuje w naszym kraju około 20 tys. kobiet rocznie !

Mammobusy ruszają z pomocą!

Mammobusy znacznie ułatwiają możliwość wykonania badania. Dotyczy to przede wszystkim kobiet z małych miejscowości, w których nie zawsze dostępne są gabinety przeprowadzające tego typu testy. Nie znaczy to jednak, że mammobusy nie pojawią się także w dużych miastach, takich jak Warszawa, Łódź czy Gdańsk.

Bezpłatne badania profilaktyczne (bez skierowania) mogą wykonać wszystkie kobiety, które:

  • mają 50-69 lat;
  • nie miały przeprowadzanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
  • miały wykonywaną mammografię na przestrzeni ostatnich dwóch lat, lecz ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania otrzymały odpowiednie pismo, które umożliwia im przeprowadzenie kolejnej bezpłatnej mammografii już po roku (czynniki ryzyka: na raka piersi zachorowała osoba z rodziny lub potwierdzone zostały mutacje w genach BRCA1 lub BRCA2).

Jak przebiega mammografia?

Sprawdź tutaj: Mammografia – jak przebiega i co warto o niej wiedzieć?

Oto niektóre lipcowe terminy i lokalizacje:

  • 20.07.2020 Biała Podlaska, Al. Jana Pawła II 163, w godzinach 9.00-17.00 
  • 22.07.2020 Częstochowa, ul. Generała Leopolda Okulickiego 50, w godzinach 9.00-17.00 
  • 24.07.2020 Koszalin, ul. Jana Pawła II 20, w godzinach 9.00-16.00 
  • 27.07.2020 Warszawa ul. Grochowska 274, w godzinach 9.00-17.00 
  • 29.07.2020 Augustów, ul. Wojska Polskiego 50, w godzinach 9.00-17.00 

Terminów i miejsc jest na szczęście znacznie więcej! Sprawdź, czy mammobus pojawi się w Twoim miejscu zamieszkania lub pobyty – pamiętaj, podczas urlopu w turystycznej miejscowości też możesz wykonać badanie. Konkretne informacje znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia: KLIK


Dodatkowe informacje: pacjent.gov.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".