fbpx
Przejdź do treści

Straciła ciążę, dziś pomaga innym kobietom po stracie. Mama Ginekolog założyła fundację!

Fundacja Mamy Ginekolog
fot.Pixabay

Blogerka Mama Ginekolog i jej mąż założyli fundację, której celem jest wspieranie kobiet po stracie ciąży lub martwym urodzeniu. Zapowiadają również działania edukacyjne, badania naukowe, które mają wspierać kobiety w ciąży oraz pozyskiwanie informacji epidemiologicznych.

Mama Ginekolog w KRS

Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego  – tak brzmi pełna nazwa zarejestrowanej w KRS fundacji lekarki Nicole Sochacki-Wójcickiej, czyli Mamy Ginekolog. Fundacja ma skupić się na pomocy psychologicznej dla kobiet po stracie ciąży lub martwym urodzeniu, wspierać rozwój medycyny prenatalnej w Polsce, prowadzić własne badania naukowe i pomagać młodym matkom.

Mama Ginekolog zapowiedziała, że jej pierwszym celem jest stworzenie strony internetowej, za pośrednictwem której młode matki i kobiety w ciąży będą mogły konsultować się z dyżurującą położną 24 godziny na dobę. Nie jest to oczywiście ekwiwalent konsultacji z lekarzem w placówce medycznej, ale może być ogromną pomocą w przypadkach nie wymagających natychmiastowej interwencji medycznej. “Internetowa” położna też pomóc młodej mamie ocenić sytuację – wysłać ją do lekarza lub uspokoić, że nie ma powodu do obaw.

Przewidziane są także całodobowe dyżury psychologa, skierowane szczególnie do kobiet w zagrożonej ciąży lub po stracie dziecka oraz porady prawne online.

Nicole Sochacki-Wójcicka prywatnie jest mamą Rogera i Gilberta. W 2017 oczekiwała przyjścia na świat synka Ernesta, jednak w 24 tygodniu ciąży straciła dziecko. To dramatyczne wydarzenie było impulsem do założenia fundacji, która nosi imię zmarłego synka lekarki.

Post Mamy Ginekolog na Instagramie

Łatanie luki w służbie zdrowia?

Całe szczęście są takie osoby jak Mama Ginekolog, które chcą dzielić się wiedzą, doświadczeniem i wspierać. To bardzo ważna i potrzebna inicjatywa. Jednak, można zapytać, czy tego rodzaju działania nie leżą po stronie służby zdrowia? W obecnie funkcjonującym systemie brakuje wsparcia psychologicznego dla kobiet spodziewających się dziecka, kobiet w zagrożonej ciąży, tych, które poroniły, urodziły martwe dziecko lub cierpią na depresję poporodową.

Wymienione zjawiska są na tyle powszechne, że wsparcie psychologiczne dla kobiet w powyższych sytuacjach powinno być realizowane w ramach standardowej opieki okołoporodowej, w każdej przychodni i szpitalu. Działanie jednej fundacji może okazać się niewystarczające.

Niemniej trzymamy kciuki za Mamę Ginekolog i mamy nadzieję, że jej działalność zapoczątkuje zmiany w opiece nad kobietami.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.