fbpx
Przejdź do treści

Małżeństwo bez seksu. Kto jest winny?

małżeństwo bez seksu
Foto: 123RF

Pary, które nie uprawiają seksu, nie należą w XXI wieku do rzadkości. Rutyna, praca, zmęczenie powodują, że tracimy ochotę na baraszki. Jak do sprawy odnosi się psychologia?

Jedna z koncepcji psychologicznych dotyczących seksu ma swoje źródło w anegdocie o amerykańskim prezydencie Calvinie Coolidge. Historia głosi, że jego żona odwiedziła pewnego dnia farmę i zobaczyła z zapałem gody koguta. Namawiała rolnika, aby powiedział o tym mężowi, na co podobno prezydent Coolidge odpowiedział: „Za każdym razem ta sama kura?” Termin „efekt Coolidge” jest odtąd używany do opisania odnowionego zainteresowania seksualnego nowym partnerem po seksie z istniejącym partnerem.  

Małżeństwo bez seksu – winna dopamina? 

Ten efekt, badany głównie u mężczyzn, ale również odnoszący się do kobiecej seksualności, przypisywany jest wpływowi nowości na bogaty w dopaminę szlak mezolimbiczny, nasz tak zwany szlak nagrody. Kiedy doświadczamy przyjemnego doświadczenia, dopamina przemieszcza się w neuronach tą ścieżką, wywołując pozytywne uczucia. Nowość aktywuje tę ścieżkę, podobnie jak czekolada i kokaina. I seks. Zgadza się: ta sama część mózgu aktywuje się, gdy ktoś bierze kokainę, jak i jest aktywowana do kopulacji.  

Biorąc to pod uwagę, może być zaskakujące, że zdarzają się małżeństwa bez seksu. Badania szacują, że około 15 procent mężczyzn i kobiet nie uprawiało seksu ze swoim partnerem w ciągu ostatniego miesiąca i ostatniego roku. Cyfrowe znaczniki zachowań potwierdzają to twierdzenie.  

Wykład TEDx zatytułowany „No-Sex Marriage” ma 30 milionów wyświetleń. Wyrażenie „małżeństwo bez seksu” zwraca 11,6 miliona odsłon w Google. Trendy Google pokazują, że „małżeństwo bezpłciowe” jest wyszukiwane dość konsekwentnie od 2004 r., a najczęściej wyszukiwanym hasłem jest „rozwód w małżeństwie bez seksu”.  

Biologia i psychologia braku seksu w związku

Tutaj pytanie prezydenta Coolidge’a staje się istotne. Z biegiem czasu, gdy ktoś przyzwyczaja się do swojego partnera seksualnego, konieczne jest więcej bodźców, aby uzyskać tę samą reakcję. Jeśli przyjmiemy, że to prawda, pożądanie seksualne wśród par powinno z czasem opadać, a mężczyźni i kobiety powinni doświadczać podobnych szczytów i spadków – jednak dane mówią inną historię.  

Pierwsza część tego stwierdzenia ma pewne poparcie: badanie obejmujące głównie zamężnych dorosłych w średnim i starszym wieku wykazało, że w ciągu dekady zainteresowanie seksem i jego jakość zmniejszyły się, a częstotliwość seksu spadła. Ale to samo badanie wykazało, że zainteresowanie seksem kobiet spadło bardziej niż mężczyzn. Ten sam trend można znaleźć wśród nowożeńców: w jednym badaniu par mieszanych płci pożądanie seksualne kobiet wobec męża spadło o około 10 procent w ciągu pięciu lat, ale pożądanie mężczyzn wobec ich żony pozostało takie samo.  

Psychologia seksu

Mężczyźni mogą częściej inicjować seks, ale w rzeczywistości nie ma różnic między mężczyznami i kobietami w tym, jak często odmawiają seksu partnerowi. Co więcej, pary długoterminowe mające problemy seksualne, wymieniają te same kwestie: począwszy od inicjacji seksualnej, a skończywszy na grze wstępnej. Prawdą więc okazuje się stanowisko Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej: chociaż pożądanie seksualne ma biologiczne podstawy, inicjacja seksu i reakcje na propozycje seksualne mają niewiele wspólnego z jednostkami, a dużo więcej z dynamiką pary. 

Psychologiczne rozproszenia mogą sprawić, że odwrócimy się od seksu i zwrócimy się ku innym sprawom zajmującym naszą przestrzeń. Praca i dzieci skuteczne potrafią “zaanektować” przestrzeń związaną z seksem. 

Komunikacja w związku to podstawa 

Badania mówią nam, że ludzie nie lubią być zmuszani do robienia czegoś, czego nie chcą robić. Zamiast tego lepiej wyrazić swoje pragnienie bliskości i warto odkryć inne rodzaje nieseksualnej intymności. Masowanie stóp, przytulanie, trzymanie rąk na kanapie podczas oglądania filmu – te intymne chwile bez zobowiązań mogą pomóc parom zbliżyć się do intymności seksualnej, a przynajmniej do rozmów na ten temat.  

Oczywiście istnieją też poradnie dla par, które mają problem z życiem seksualnym. Ważne jest, by obie strony związku zaangażowały się w terapię.  

Źródło: Psychology Today

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.