Makrofagi (komórki układu immunologicznego, które są ważnym elementem odpowiedzi immunologicznej) są główną przyczyną dolegliwości bólowych u chorujących na endometriozę kobiet – informują naukowcy z Warwick Medical School. Ich zdaniem ta wiedza może przyczynić się do skutecznego leczenie bólu w endometriozie.
176 mln kobiet na świecie
Na endometriozę cierpi statystycznie 1 na 10 kobiet, co w skali globalnej daje 176 mln kobiet. Endometrioza przejawia się przeniesieniem endometrium – błony śluzowej macicy do innych części ciała.
Ogniska endometriozy występują najczęściej w jajnikach, układzie moczowym, jamie otrzewnej i przewodzie pokarmowym.
Obecnie endometriozę leczy się operacyjnie – usuwa się ogniska endometrialne oraz farmakologicznie – terapia hormonalna. Jednak obie te metody niosą za sobą skutki uboczne, przede wszystkim związane z zagrożeniem płodności, dlatego naukowcy poszukują innych,mniej inwazyjnych rozwiązań.
Makrofagi a endometrioza
Nowe badania naukowców z Uniwersytetu Warwick wykazały, że komórki układu immunologicznego są kluczowym czynnikiem powodującym odczucia bólowe w obrębie miednicy w endometriozie. Badacze sugerują, że ich odkrycie może otworzyć nowe drogi leczenia dla cierpiących kobiet.
Komórki układu immunologicznego wpływają na wzrost i aktywność komórek układu nerwowego, prowadząc do podwyższenia wrażliwości na ból. Zmiany endometrialne przyciągają makrofagi, badacze zaobserwowali ich duże ilości w okolicy ognisk. Makrofagi, kiedy wchodzą w kontakt z ogniskami endometrialnymi, adaptują swoje funkcje do zastanych, zmienionych chorobowo tkanek i same modyfikują się pod ich wpływem.
W badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych na hodowlach komórek naukowcy zaobserwowali, że zmienione chorobowo makrofagi prowokują większą produkcję IGF-1, insulinopodobnego czynnika wzrostu.
Gdy IGF-1 zostało zaaplikowane do hodowli komórek nerwowych, okazało się, że prowokowały one aktywację i wzrost nerwów. Wyciągnęli z tego wniosek, że kiedy makrofagi produkują więcej IGF-1, pojawia się zwiększona wrażliwość na ból u pacjentek z endometriozą.
Porównanie wyników
Naukowcy pobrali próbki płynu z jamy otrzewnej od pacjentek z endometriozą. Potwierdzili, że występowało u nich wyższe stężenie IGF-1, niż u kobiet nie chorujących na endometriozę.
Dr Erin Greaves, autorka analizy uważa, że lepsze poznanie roli makrofagów w przebiegu endometriozy i odczuwaniu bólu przez pacjentki pozwoliłoby naukowcom odróżnić chorobowo zmienione makrofagi od zdrowych i ukierunkować leczenie na ich eliminację.
Źródło: Drug Target Review
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami.
Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!