fbpx
Przejdź do treści

Makrofagi mają wpływ na odczuwanie bólu w endometriozie. Naukowcy pracują nad nową formą terapii

Makrofagi w leczeniu endometriozy?
fot.123rf

Makrofagi (komórki układu immunologicznego, które są ważnym elementem odpowiedzi immunologicznej) są główną przyczyną dolegliwości bólowych u chorujących na endometriozę kobiet – informują naukowcy z Warwick Medical School. Ich zdaniem ta wiedza może przyczynić się do skutecznego leczenie bólu w endometriozie.

176 mln kobiet na świecie

Na endometriozę cierpi statystycznie 1 na 10 kobiet, co w skali globalnej daje 176 mln kobiet. Endometrioza przejawia się przeniesieniem endometrium – błony śluzowej macicy do innych części ciała.

Ogniska endometriozy występują najczęściej w jajnikach, układzie moczowym, jamie otrzewnej i przewodzie pokarmowym. 

Obecnie endometriozę leczy się operacyjnie – usuwa się ogniska endometrialne oraz farmakologicznie – terapia hormonalna. Jednak obie te metody niosą za sobą skutki uboczne, przede wszystkim związane z zagrożeniem płodności, dlatego naukowcy poszukują innych,mniej inwazyjnych rozwiązań. 

Makrofagi a endometrioza

Nowe badania naukowców z Uniwersytetu Warwick wykazały, że komórki układu immunologicznego są kluczowym czynnikiem powodującym odczucia bólowe w obrębie miednicy w endometriozie. Badacze sugerują, że ich odkrycie może otworzyć nowe drogi leczenia dla cierpiących kobiet.

Komórki układu immunologicznego wpływają na wzrost i aktywność komórek układu nerwowego, prowadząc do podwyższenia wrażliwości na ból. Zmiany endometrialne przyciągają makrofagi, badacze zaobserwowali ich duże ilości w okolicy ognisk. Makrofagi, kiedy wchodzą w kontakt z ogniskami endometrialnymi, adaptują swoje funkcje do zastanych, zmienionych chorobowo tkanek i same modyfikują się pod ich wpływem.

W badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych na hodowlach komórek naukowcy zaobserwowali, że zmienione chorobowo makrofagi prowokują większą produkcję IGF-1, insulinopodobnego czynnika wzrostu. 

Gdy IGF-1 zostało zaaplikowane do hodowli komórek nerwowych, okazało się, że prowokowały one aktywację i wzrost nerwów. Wyciągnęli z tego wniosek, że kiedy makrofagi produkują więcej IGF-1, pojawia się zwiększona wrażliwość na ból u pacjentek z endometriozą. 

Porównanie wyników

Naukowcy pobrali próbki płynu z jamy otrzewnej od pacjentek z endometriozą. Potwierdzili, że występowało u nich wyższe stężenie IGF-1, niż u kobiet nie chorujących na endometriozę.

Dr Erin Greaves, autorka analizy uważa, że lepsze poznanie roli makrofagów w przebiegu endometriozy i odczuwaniu bólu przez pacjentki pozwoliłoby naukowcom odróżnić chorobowo zmienione makrofagi od zdrowych i ukierunkować leczenie na ich eliminację.

Źródło: Drug Target Review

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.