Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wirginii rzucili nowe światło na mechanizmy stojące za łączeniem się plemników z komórką jajową. Odkryli, że na powierzchni komórki jajowej znajdują się aktywne molekuły, które wiążą się ze swoimi odpowiednikami w spermie i w ten sposób doprowadzają do ich połączenia. To dowodzi, że zarówno komórka jajowa, jak i plemniki biorą aktywny udział w procesie zapłodnienia.
To może być przełom w leczeniu niepłodności oraz… sposób na męski środek antykoncepcyjny!
Odkrycie może potencjalnie zarówno zwiększyć wskaźnik sukcesu zapłodnienia in vitro, jak i obniżyć jego koszt. Dr Jeffrey J. Lysiak uważa – „To wiele mówi nam o podstawowej biologii, ale również może mieć ważne zastosowania kliniczne”.
Aktywna rola jajeczka w procesie zapłodnienia
Pojęcie jajeczka jako biernego elementu w procesie zapłodnienia stało się nieaktualne. Naukowcy odkryli, że na jego powierzchni znajdują się cząsteczki molekularne, które wiążą się z odpowiednią substancją na plemnikach, aby ułatwić połączenie obu. Jest to dynamiczny proces, w którym zarówno plemniki, jak i komórki jajowe są równo i aktywnie zaangażowane w ostateczny biologiczny cel, jakim jest zapłodnienie.
Marker na nasieniu, który pomaga przy zapłodnieniu to fosfatydyloseryna (PS), która w innych częściach ciała jest sygnałem do obumierania komórek, jednak tu odgrywa kluczową rolę w procesie zapłodnienia. Z kolei komórka jajowa wydziela odpowiednie aktywne proteiny, które angażują fosfatydyloserynę w nasieniu. To przyciąganie, wraz z innymi interakcjami, wzmacnia połączenie plemników z komórką jajową.
In vitro a antykoncepcja
Ta wiedza prowadzi do dwóch potencjalnie przełomowych wniosków. Pierwszy dotyczy procedury in vitro, ponieważ znajomość biologicznych mechanizmów zapłodnienia może pomóc we wzmocnieniu roli receptorów w spermie i komórce jajowej w celu zwiększenia prawdopodobieństwa zapłodnienia.
Z drugiej strony, wiedza na temat fosfatydyloseryny może pozwolić na opracowanie sposobu blokowania jej aktywności, co dałoby podstawy do opracowania skutecznej metody męskiej antykoncepcji. Naukowcy próbowali blokować aktywność markera w warunkach laboratoryjnych i uzyskali zadowalające rezultaty.
Źródło: www.eurekalert.org zdrowie.wprost.pl www.doz.pl
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!