fbpx
Przejdź do treści

Magnetyczny urok komórki jajowej

Marker na nasieniu pomaga przy zapłodnieniu – fot. 123rf

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Wirginii rzucili nowe światło na mechanizmy stojące za łączeniem się plemników z komórką jajową. Odkryli, że na powierzchni komórki jajowej znajdują się aktywne molekuły, które wiążą się ze swoimi odpowiednikami w spermie i w ten sposób doprowadzają do ich połączenia. To dowodzi, że zarówno komórka jajowa, jak i plemniki biorą aktywny udział w procesie zapłodnienia.

To może być przełom w leczeniu niepłodności oraz… sposób na męski środek antykoncepcyjny!

Odkrycie może potencjalnie zarówno zwiększyć wskaźnik sukcesu zapłodnienia in vitro, jak i obniżyć jego koszt. Dr Jeffrey J. Lysiak uważa – „To wiele mówi nam o podstawowej biologii, ale również może mieć ważne zastosowania kliniczne”.

Aktywna rola jajeczka w procesie zapłodnienia

Pojęcie jajeczka jako biernego elementu w procesie zapłodnienia stało się nieaktualne. Naukowcy odkryli, że na jego powierzchni znajdują się cząsteczki molekularne, które wiążą się z odpowiednią substancją na plemnikach, aby ułatwić połączenie obu. Jest to dynamiczny proces, w którym zarówno plemniki, jak i komórki jajowe są równo i aktywnie zaangażowane w ostateczny biologiczny cel, jakim jest zapłodnienie.

Marker na nasieniu, który pomaga przy zapłodnieniu to fosfatydyloseryna (PS), która w innych częściach ciała jest sygnałem do obumierania komórek, jednak tu odgrywa kluczową rolę w procesie zapłodnienia. Z kolei komórka jajowa wydziela odpowiednie aktywne proteiny, które angażują fosfatydyloserynę w nasieniu. To przyciąganie, wraz z innymi interakcjami, wzmacnia połączenie plemników z komórką jajową.

In vitro a antykoncepcja

Ta wiedza prowadzi do dwóch potencjalnie przełomowych wniosków. Pierwszy dotyczy procedury in vitro, ponieważ znajomość biologicznych mechanizmów zapłodnienia może pomóc we wzmocnieniu roli receptorów w spermie i komórce jajowej w celu zwiększenia prawdopodobieństwa zapłodnienia.

Z drugiej strony, wiedza na temat fosfatydyloseryny może pozwolić na opracowanie sposobu blokowania jej aktywności, co dałoby podstawy do opracowania skutecznej metody męskiej antykoncepcji. Naukowcy próbowali blokować aktywność markera w warunkach laboratoryjnych i uzyskali zadowalające rezultaty.

Źródło: www.eurekalert.org zdrowie.wprost.pl www.doz.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.