fbpx
Przejdź do treści

Macica jest sterylna, czy na płód oddziałują bakterie? Nowe badania naukowe

Czy macica jest sterylna, czy na płód oddziałują bakterie? Nowe badania naukowe
fot.Pixabay

Ocenę tego, czy macica ciężarnej kobiety jest sterylna utrudniają kwestie techniczne – ciężko pobrać próbkę tak, aby nie miała kontaktu z zewnętrznymi zanieczyszczeniami. Dotąd naukowcy uważali, że płód jest sterylny. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się dane, które kwestionują to założenie.

Kontakt z bakteriami w życiu płodowym

Naukowcy z University of Western Australia w badaniu kierowanym przez dr Lisę Stinson przeanalizowali próbki smółki 50 noworodków oraz próbki płynu owodniowego, który został pobrany od zdrowych kobiet, które rodziły poprzez zaplanowane cesarskie cięcie. W 36 na 43 próbek płynu owodniowego oraz we wszystkich 50 pobranych próbkach smółki odkryte zostały bakterie.

Naukowcy dołożyli wszelkich starań, aby wyeliminować możliwość przypadkowego dostania się bakterii do próbek. Zdaniem dr. Stinson wyniki badania potwierdzają, że ekspozycja na bakterie zaczyna się już w macicy.

Mikrobiom płynu owodniowego w większości przypadków zawierał bakterie typowe dla skóry (Propionibacterium acnes i bakterie z rodzaju Staphylococcus), natomiast mikrobiom smółki różnił się między poszczególnymi noworodkami.

Rola bakterii w łonie matki

Żadna z pacjentek ani żaden z noworodków nie wykazywali oznak zakażenia. Naukowcy wyciągnęli wniosek, że być może mikrobiom tworzy korzystne dla rozwoju płodu środowisko i w jakiś sposób regulować jego rozwój. Przeprowadzeniu analiz zespół badaczy zauważył, że poziomy modulatorów immunologicznych i markerów zapalnych w smółce i płynie owodniowym zmieniały się w zależności od ilości bakteryjnego DNA. Może to oznaczać, że mikrobiom płodu wpływa na rozwijający się układ odpornościowy płodu.

Naukowcy podkreślają doniosłość tego odkrycia i zapowiadają dalsze badania. Chcą upewnić się, że mają do czynienia z mikrobiomem, a nie z martwymi bakteriami, które znajdowały się w łonie kobiety.

Źródła:

Frontiers in Microbiology

Rynek Zdrowia


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.