fbpx
Przejdź do treści

Ludzie anioły

– Chciałabym oddać psa do adopcji – mówi kobieta dzwoniąca do ośrodka adopcyjnego w Szczecinie.
– Psa? – dziwi się Asia – U mnie oddaje się tylko dzieci.
– Jest pani bezczelna – oburza się kobieta.
– Ja?! Przecież ja te dzieci przyjmuję, to pani chce oddać psa – niedowierza Asia.

To jeden z wielu telefonów, jakie odbiera Joanna Kawałko, dyrektor Ośrodka Adopcyjnego w Szczecinie. Asia od ponad 20 lat zajmuje się adopcją, znają ją ludzie w całej Polsce, bo jest najlepsza. To kobieta która, niesie nie tylko radość i spełnienie marzeń, ale także nadzieję i pokrzepienie. Brzmi, jak starte banały, jak kolejne ciepłe słowa, których wypada używać mówiąc o takich ludziach, ale to prawda, ośrodek Fundacji Mam Dom cieszy się renomą w całym kraju, pracują tu specjaliści, którzy nie tylko doskonale znają się na prawie adopcyjnym i technikach psychologicznych – to specjaliści, którzy nieprzerwanie od dwóch dekad wkładają serce i emocje w swoją pracę.

W miniony weekend do Międzyzdrojów zjechały rodziny adopcyjne połączone dzięki staraniom ośrodka. Tym razem było dość kameralnie, ale w ostatnich latach odbyły się spotkania liczące 60 czy nawet 100 różnych rodzin. Atmosfera, trochę jak na imieninach u cioci – pyszne jedzenie, dawno niewidziane twarze, życzliwość, śmiech, ognisko, muzyka, wspólne wycieczki na plażę.

O rodzicach adopcyjnych podobno mówi się o nich na dwa sposoby – albo szeptem, jakby to było coś wstydliwego albo z patosem, podkreślając ich wielkość i zasługi. A oni twierdzą, że adopcja to TYLKO kolejna z możliwości do rodzicielstwa i nie chcą być rodzicami z wielkiej litery. Czy słusznie? Chyba nie do końca…

Adopcja oczywiście nie jest niczym wstydliwym, nie powinna też być tematem tabu. Nie ma w niej nic dziwnego czy oburzającego. Jednak droga, jaką muszą przejść przyszli rodzice, aby zdecydować się na adopcję czyni ich twardymi. Ludzkie dylematy, na które muszą sobie odpowiedzieć czyni ich empatycznymi. Trudy wychowania, jakie przed nimi stoją czynią ich cierpliwymi. Miłość i dobro, jakie niosą czynią ich aniołami na ziemi.

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.