fbpx
Przejdź do treści

Czy w ludowych przesądach o płci dziecka jest ziarno prawdy?

ludowe przesądy płeć dziecka mity chłopiec czy dziewczynka

Wiele przyszłych rodzin chce przewidzieć płeć dziecka jeszcze przed jego poczęciem lub w pierwszych tygodniach. Wokół rzekomych sposobów, znanych przez nasze babki, narosło wiele mitów. Czy ludowe sposoby miały chociaż ziarenko prawdy?  

1. Kształt brzucha  

Najbardziej powszechny mit dotyczący płci dziecka krąży wokół kształtu brzucha matki. Niektórzy mówią, że jeśli jest to bardziej owalny, jest to dziewczynka, a kształt przypominający kulę okrągłe to chłopiec. Co istotne kształt ciążowego brzucha… się zmienia zależnie od ułożenia płodu i jego ruchliwości. Jednego dnia kobieta więc będzie miała brzuch bardziej okrągły, drugiego zaś owalny.  

2. Rozmiar piersi  

Kolejny mit ma związek z rozmiarem powiększającego się biustu. Jeśli twoja prawa pierś jest większa niż lewa, może to oznaczać, że masz dziewczynę. Ale jeśli lewy jest większy, możesz mieć chłopca. Wielkość piersi zmienia się z powodu hormonów i przygotowania do karmienia, a nie z powodu płci dziecka. Żadne dwie naturalne piersi i tak nie są tego samego rozmiaru, więc oczywiste jest, że również rosną inaczej.  

4. Test huśtawki włosów i obrączki  

Zawieś obrączkę ślubną z kosmyka włosów ojca na brzuchu. Jeśli pierścień kręci się w kóło, to jest dziewczyna. Jeśli kołysze się w przód i w tył, to jest chłopiec. To już chińskie gusła wyższego lotu i ich nienaukowość nie wymaga tłumaczenia.   

5. Trądzik  

Jeśli twoja twarz nagle przypomina twoje nastoletnie i nastoletnie lata to możesz spodziewać się dziewczynki. Ale prawda jest taka, jeśli masz dużo trądziku w czasie ciąży, możesz winić za to zmiany hormonalne, przez które przechodzi twoje ciało, a nie płeć dziecka.  

6. Poranne mdłości  

Innym popularnym mitem jest to, że jeśli masz poranne mdłości przez cały dzień, masz dziewczynę. I jak na ironię, może to być jedyny mit, który faktycznie ma w sobie trochę prawdy według strony internetowej. „Badania wykazały, że kobiety z ciężką postacią porannej choroby zwanej hiperemesis gravidarum częściej rodzą dziewczynki” – zauważa czytamy na romper.com. Powód? Poziomy hormonu ciążowego hCG, który wywołuje poranne mdłości, są zwykle wyższe u matek w ciąży z dziećmi płci żeńskiej.  

Przestawione mity nie dadzą żadnych prawdziwych odpowiedzi. Z pewnością mogą się jednak stać świetnym sposobem na zabicie czasu, gdy czekasz na ujawnienie płci swojego dziecka. 

Źródło: romper.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.