fbpx
Przejdź do treści

Lubrykanty w staraniach o dziecko – co musisz wiedzieć?

lubrykanty

Suchość pochwy i inne trudności intymne potrafią bardzo utrudniać zbliżenia. Mogą nie tylko skutkować infekcjami czy zmniejszonym komfortem podczas seksu, lecz także obniżać szanse na poczęcie dziecka. Jednym z rozwiązań, które proponuje się w tego typu problemach, jest stosowanie lubrykantów. Co warto o nich wiedzieć?

Jakie mogą być przyczyny suchości pochwy? Przede wszystkim wskazuje się na hormony – zaburzenia/zmiany w stężeniu estrogenów. To właśnie m.in. one wpływają na wytwarzanie śluzu szyjkowego i tym samym ułatwiają plemnikom przemieszczanie się w kierunku komórki jajowej, a także wzmacniają nawodnienie tkanek i korzystnie oddziałują na błony śluzowe. Łatwo z tego wnioskować, że jeśli poziom estrogenów spada, może dojść do nieprzyjemnej suchości. Zwiększone jest też ryzyko infekcji intymnych, które niestety często mają tendencje do nawrotów.

Dużą trudnością związaną z tego typu stanami jest też brak komfortu, a czasami wręcz bolesność podczas seksu. Jednym z rozwiązań są lubrykanty, czyli środki mające na celu głównie nawilżenie i tym samym zmniejszenie nieprzyjemnego tarcia odczuwanego w czasie penetracji. Jak to wszystko ma się do starań o dziecko i na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego lubrykantu?

Przyjemny seks = większe szanse na ciążę

Jednym z kluczowych celów zwiększonego nawilżenie sfer intymnych jest umożliwienie czerpania większej satysfakcji i przyjemności z seksu. Czy wiesz, że ma to znaczenie także dla płodności? Badania wskazują, że jeśli kobieta przeżywa orgazm, ma większe szanse na zajście w ciążę. Naukowcy z University College Cork wykazali, że jeśli dochodzi do szczytowania, u kobiety pojawiają się specyficzne skurcze macicy. Co ciekawe, umożliwiają one zatrzymanie w organizmie około 10-15% więcej nasienia, niż ma to miejsce podczas współżycia bez orgazmu.

Sprawdzaj skład – na co uważać?

Łatwo spotkać w sieci informację, że lubrykanty utrudniają zajście w ciążę – owszem, mogą mieć takie działanie, ale kluczowy jest w tym kontekście ich skład. Wybierając produkt dla siebie, sprawdź, czy na etykiecie nie jest wymieniony nonoksynol-9. Jest to środek plemnikobójczy, który nieraz znajduje się nie tylko w lubrykantach, lecz także np. kremach i żelach antykoncepcyjnych.

Co więcej, bardzo ważna jest konsystencja stosowanego środka. Standardowe lubrykanty dostępne na rynku mają strukturę, która może spowalniać ruch plemników, a tym samym utrudniać zapłodnienie komórki jajowej.

Lubrykanty na TAK – skład pod kontrolą

Którym zatem składnikom możemy zaufać? Są nimi m.in. jony wapnia i magnezu, które wspierają utrzymywanie ruchliwości i żywotności plemników. Zawiera je w sobie lubrykant CONCEIVE PLUS®, który stworzono właśnie z myślą o osobach starających się o dziecko. Co więcej, ma on zbalansowane pH, które imituje naturalne płyny podczas owulacji. Jego formułę opracowali lekarze, a zatwierdziło FDA (Agencja Żywności i Leków – amerykańska instytucja rządowa). Co warto wiedzieć więcej o tego typu lubrykancie?

  • Jest on przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – panie aplikują go w pochwie, panowie na penisie.
  • Warto stosować go podczas każdego stosunku w czasie dni płodnych – kobiety w tym celu mogą użyć aplikatorów CONCEIVE PLUS® do stosowania dopochwowego (na 10-15 minut przed penetracją), zaś mężczyznom poleca się produkt do aplikacji zewnętrznej, który znajduje się w tubce.
  • Co może świadczyć o bezpieczeństwie tego produktu oraz jego skuteczności? Chociażby to, że można stosować go także w czasie interwencji medycznych dotyczących płodności, np. w celu ułatwienia wprowadzania do pochwy urządzeń diagnostycznych czy terapeutycznych.

Podsumowując – czy lubrykant może wspierać starania o dziecko? Dobrze dobrany, jak najbardziej. Należy jednak mieć pod kontrolą skład produktów, po które sięgamy. Warto wybrać te, które zostały stworzone właśnie w celu ułatwienia starań. Dzięki temu chociaż odrobinę zwiększymy swoje szanse na ciążę, a dodatkowo sprawimy, że seks nie będzie tylko „prokreacyjnym obowiązkiem”, ale też ogromną przyjemnością!

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.