fbpx
Przejdź do treści

Liczba bliźniaczych ciąż jest w USA najniższa od dekady – czy to dobra wiadomość?

ciąża bliźniacza
Ciąża bliźniacza - dlaczego im jest ich mniej, tym lepiej?

Odkąd nastąpił rozwój metod leczenia niepłodności, liczba bliźniaczych ciąż znacznie wzrosła. Okazuje się jednak, że w ostatnim roku w Stanach Zjednoczonych zanotowano znaczny ich spadek – urodziło się w tym czasie 124 tys. dzieci będących bliźniętami i jest to o 4 proc. mniej niż podobnych urodzeń w rekordowym pod tym względem 2014 roku. Eksperci podkreślają jednak – jest to dobra wiadomość!

Przed kilkoma dniami Centra Kontroli i Prewencji Chorób (agencja rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, CDC) podały, że wskaźnik bliźniaczych urodzeń jest najniższy od dekady. Jest to ciekawa informacja, bowiem przez ostatnie 30 lat liczby te ciągle wzrastały. Co ważne, działo się to w dużej mierze dzięki kobietom zostającym matkami w późniejszym wieku, co umożliwiło im leczenie niepłodności. Jak to zostało wspomniane wyżej, spadek ten jest teoretycznie niewielki, ponieważ od piku w 2014 roku wynosi 4 proc.

Przedstawiciele tamtejszej służby zdrowia podkreślają jednak, że ze względu na duże ryzyko powikłań związanych z ciążami bliźniaczymi, jest to dobra informacja.

Ciąża bliźniacza – stan podwyższonego ryzyka

W mediach często pojawiają się historie o niezwykle uroczych bliźniakach i opowiadanie o tym, jak wspaniale jest mieć dwoje dzieci w tym samym czasie” – mówi dr Dmitry Kissin z CDC. Dodaje jednak, że owe historie „nie koncentrują się na ryzyku” – cytuje jego słowa dailymail. Ryzyko jest rzeczywiście znacznie większe niż w przypadku ciąż pojedynczych. Niemal 60 proc. bliźniąt rodzi się przed terminem – średnio w 32. tygodniu ciąży, gdzie przy ciąży z jednym dzieckiem jest to 39. tydzień.

Wiąże się z tym wiele potencjalnych problemów zdrowotnych, jak np. niska masa urodzeniowa, nie do końca rozwinięte płuca, cukrzyca ciążowa czy przedwczesny poród, o czym pisaliśmy w naszym portalu >>TUTAJ<<.

Leczenie niepłodności pod lupą

Co ciekawe, chociaż nie zostały opublikowane tego typu dane, podkreśla się, że w przypadku trojaczków oraz innych ciąż mnogich trend jest prawdopodobnie taki sam. Warto przy tym zaznaczyć, że eksperci nie są pewni, jakie są przyczyny opisywanego tu spadku. Sygnalizują jednak istotną informację, że dotyczy on tylko białych kobiet oraz kobiet mających 30 lat lub więcej. Przypuszcza się w związku z tym, że faktycznie ma to związek ze stosowanymi metodami leczenia niepłodności i zachodzącymi w tym zakresie zmianami.

Główna z nich dotyczy ilości transferowanych zarodków w trakcie in vitro. Przed dekadą standardem były dwa, co miało zwiększać szanse na zajście w ciążę w ogóle i siłą rzeczy zwiększało też ewentualność ciąży bliźniaczej. Aktualnie niemal 2/3 procedur in vitro wiąże się z transferem tylko jednego zarodka.

Źródło: dailymail

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Katarzyna Miłkowska

Dziennikarka, redaktorka prowadząca e-magazyn oraz portal Chcemy Być Rodzicami, absolwentka UW. Obecnie studentka V roku psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS oraz była słuchaczka studiów podyplomowych Gender Studies na UW. Współautorka książki "Kobiety bez diety".