fbpx
Przejdź do treści

Lewica przedstawiła założenia Paktu dla Kobiet – jest tu m.in. o in vitro

Wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne w Polsce. W związku z tym, 14 września w Poznaniu, liderzy ugrupowań lewicowych przedstawili „Pakt dla Kobiet”, który zakłada m.in. ustawową gwarancję refundacji in vitro.

„Polska jest kobietą, demokracja jest kobietą, lewica jest kobietą” – mówił podczas konwencji w Poznaniu Robert Biedroń. Zapowiedział, że Lewica będzie robić wszystko, by kobiety miały między innymi pensje takie jak mężczyźni, by nie były dyskryminowane w pracy, a także by miały większe prawo do aborcji i do skutecznego przeciwstawiania się przemocy domowej. 

Ustawowa gwarancja refundacji in vitro

Z kolei podczas konferencji prasowej Lewicy w Białymstoku, Katarzyna Rosińska, trójka na liście Lewicy w Podlaskiem, zadeklarowała:

– Chcemy przywrócić państwowy program leczenia bezpłodności metodą in vitro. Rok temu składałam petycję do prezydenta miasta o wdrożenie wojewódzkiego programu leczenia bezpłodności metodą in vitro, jednak spotkałam się z odpowiedzią, że aktualnie działa program oparty na naprotechnologii, dlatego in vitro nie jest potrzebne. Lewica mówi jasno: nie chcemy programów, które nie działają. Naprotechnologia jest metodą nieskuteczną i drogą, o czym świadczą kolejne raporty. Przywrócimy państwowy program in vitro, by każdy mógł starać się o dziecko.

Liderki lewicy wezwały opozycję do wsparcia 10-punktowego „Paktu dla Kobiet”, który ma zagwarantować europejskie standardy w odniesieniu do zdrowia i praw kobiet. 

Pakt dla Kobiet od Lewicy:

  • Prawo do bezpiecznego przerywania ciąży na żądanie do 12. tygodnia. Tak, jak w większości krajów Europy – już najwyższy czas żeby Polki mogły same decydować o swoim życiu i zdrowiu.
  • Dostęp do nowoczesnej antykoncepcji oraz rzetelnej edukacji seksualnej.
  • Ustawowa gwarancja refundacji in vitro. Tak, by nie odbierać ludziom szansy na bycie rodzicem.
  • Dostęp do lekarza ginekologa – bez kolejek i upokorzeń. Kobiety mają prawo do nowoczesnego leczenia na europejskim poziomie.
  • Gwarancja wysokich standardów opieki okołoporodowej. Żeby skutecznie leczyć i rodzić po ludzku.
  • Po szóste: Gwarancja miejsca w żłobku dla każdego dziecka – niech każda mama sama zdecyduje czy chce zostać w domu czy wrócić do pracy.
  • Po siódme: Równość płac i kwoty w spółkach skarbu państwa. Kobiety muszą zarabiać za tę samą pracę tyle, co mężczyźni.
  • Parytet płci we władzach publicznych – zbyt wiele świetnie wykształconych i kompetentnych kobiet w Polsce wciąż odbija się od szklanego sufitu przy awansie. Pozwólmy im się rozwijać, uwolnijmy ich energię!
  • Skuteczna walka z przemocą domową. Chcemy natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy domowej i edukacji antyprzemocowej w szkołach. Zadbajmy o bezpieczeństwo tych, którzy najbardziej tego potrzebują.
  • Alimenty ściągane przez administrację skarbową. Bo dziecko to także odpowiedzialność ojca, nie tylko matki.

Źródło: lewica2019.pl ; www.se.pl ; www.tvn24.pl

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.