fbpx
Przejdź do treści

Leki przeciwlękowe podnoszą ryzyko poronienia?

Leki przeciwlękowe podnoszą ryzyko poronienia
fot.123.rf

Starania o dziecko i ciąża bywają obciążającym psychicznie etapem w życiu kobiet. Zażywanie w tym trudnym okresie leków przeciwlękowych z grupy benzodiazepin, takich jak Vallium i Xanax jest stosunkowo powszechnym zjawiskiem. Kanadyjscy naukowcy dowiedli, że przyjmowanie tych leków w pierwszym trymestrze ciąży zwiększa ryzyko poronienia o 11%.

Co to są benzodiazepiny?

Benzodiazepiny to grupa leków, która od dawna jest przepisywana w leczeniu zaburzeń nastroju i stanów lękowych.  Jako, że leczenie nimi w większości przypadków przynosi zadowalające rezultaty, są one powszechnie wypisywane przez psychiatrów na uspokojenie i poprawę funkcjonowania osobom w kryzysie. 

Benzodiazepiny stosowane są w doraźnym leczeniu nasilonego lęku, bezsenności, łagodzenia objawów odstawiennych w alkoholizmie, przed zabiegami diagnostycznymi i chirurgicznymi oraz po takich zabiegach. Działają na układ nerwowy w taki sposób, że zmniejszają pobudliwość neuronów i hamują przewodzenie impulsów. Mają działanie uspakajające i nasenne. 

Niektóre benzodiazepiny działają bardziej nasennie (flunitrazepam, nitrazepam, estazolam), inne bardziej przeciwlękowo (medazepam, prazepam, alprazolam), jeszcze inne są stosowane pomocniczo w leczeniu niektórych odmian padaczki, ponieważ mają działanie przeciwdrgawkowe (diazepam, klonazepam).

Przewlekłe leczenie benzodiazepinami prowadzi do wzrostu tolerancji na substancje czynne i spadku skuteczności terapeutycznej oraz może prowadzić do uzależnienia. 

Leki przeciwlękowe w ciąży

Zażywanie leków, nie tylko przeciwlękowych, w ciąży w każdej sytuacji wiąże się z jakimś ryzykiem. Zadaniem lekarzy jest ocena stosunku tego ryzyka do spodziewanych korzyści płynących z leczenia. 

W przypadku leków poprawiających nastrój, ocenie lekarza podlega to, czy poziom lęku i niepokoju jest na tyle wysoki i na tyle utrudnia kobiecie funkcjonowanie, że podjęcie ryzyka negatywnego wpływu na zdrowie płodu jest uzasadnione.

Badaczka z Centre Hospitalier Universitaire Sainte-Justine w Montrealu, dr. Anick Berard i jej koledzy zebrali dane dotyczące około 442,000 kobiet mieszkających w Kanadzie, które były w ciąży w latach 1998-2015. 6% z tych ciąż zakończyło się poronieniem. Około 1% kobiet, które poroniły, zażywał leki z grupy benzodiazepin w pierwszym trymestrze ciąży. 

Zespół dr. Berard, na podstawie analizy danych medycznych wyciągnął wniosek, że zażywanie benzodiazepin we wczesnej ciąży zwiększa ryzyko poronienia o 11% i nie zaobserwował różnicy związanej z tym który lek z grupy był zażywany.

Dr. Berard podkreśla, że jej badanie nie dowodzą, że leki uspokajające i przeciwlękowe powodują poronienia, tylko, że istnieje związek między zażywaniem leku i ryzykiem poronienia. Nie wzięto także pod uwagę istotnej zmiennej – wpływu szkodliwych nawyków kobiet (takich jak picie alkoholu i palenie papierosów) na poronienia. 

Jak leki wpływają na poronienie?

Nie wiadomo jeszcze jaki jest dokładnie związek między zażywaniem leków przeciwlękowych a stratą ciąży, jednak ten efekt pojawił się także w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach. Dr. Bererd podkreśla, że aby mówić o mechanizmie działania leków przeciwlękowych na płów, konieczne są dalsze badania tego zjawiska.

Badaczka uważa jednak, że są sytuacje, w których odstawienie leków przeciwlekowych w ciąży nie jest dobrym pomysłem. Bezsenność, niepokój, drgawki i silnie obniżony nastrój również nie są dobre dla rozwijającego się płodu. Po stronie lekarze i pacjentki jest wykonanie analizy spodziewanych korzyści leczenia i przewidywanego ryzyka uszkodzenia płodu.  

Jak często w ciąży pojawia się lęk i niepokój? 

Niepokój i bezsenność to poważne problemy związane ze zdrowiem psychicznym, które pojawiają się w ciąży stosunkowo często, dotykają około 15% ciężarnych kobiet. Są sygnałem, że dzieje się z nami coś niedobrego – powiedziała prof.Catherine Monk, psycholożka z Uniwersytetu Columbia. 

Zdaniem ekspertki lekarze stanowczo zbyt często przepisują pacjentom i pacjentkom  benzodiazepiny. To, jej zdaniem, pójście na łatwiznę. W wielu przypadkach stany lękowe w ciąży da się wyciszyć opierając się na psychoterapii, nie farmakoterapii.

Dr. Rahul Gupta z Fundacji March of Dimes dodaje, że dzieci matek, które stosują w ciąży benzodiazepiny są bardziej narażone na przedwczesne narodziny i niską wagę urodzeniową.

Źródło: Drugs.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.