fbpx
Przejdź do treści

Leki nieskuteczne? Kobiety w ciąży i po porodzie wciąż doświadczają depresji i lęków 

depresja w ciąży i poporodowa
Foto: 123RF

Pomimo stosowania leków przeciwdepresyjnych, wiele kobiet w ciąży miało utrzymujące się objawy depresji i lęku przez całą ciążę i poród, donosi nowe badanie Northwestern Medicine z Stanów Zjednoczonych. Jest to pierwsze badanie mierzące różne trajektorie depresji i lęku u kobiet w ciąży i po porodzie.

Objawy w ciąży i połogu mimo leków przeciwdepresyjnych

Podczas ciąży 18% kobiet miało minimalne, 50% łagodne, a 32% klinicznie istotne objawy depresyjne. To pierwsze duże badanie pokazujące, jak wiele kobiet w ciąży zgłasza objawy depresji i lęku w czasie ciąży i połogu. Dzieje się tak pomimo decyzji o kontynuowaniu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi (selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny).

Dzięki temu wiemy, że te kobiety muszą być stale monitorowane w czasie ciąży i połogu, aby ich lekarze mogli dostosować leczenie w celu złagodzenia ich objawów.

Czynniki psychologiczne i psychospołeczne zmieniają się szybko w okresie rodzenia dzieci. Powtarzające się badania przesiewowe pozwolą lekarzowi dostosować rodzaj i/lub intensywność interwencji, dopóki objawy nie ulegną poprawie.  

– mówi dr Katherine Wisner, profesor psychiatrii, położnictwa i ginekologii na Northwestern University Feinberg School of Medicine.

Pamiętajmy, że depresja wpływa również na niemowlę kobiety. Jest to kluczowe, ponieważ dzieci narażone na depresję matki mają zwiększone ryzyko zaburzeń rozwojowych w dzieciństwie. Badania wykazały również, że kobiety w ciąży przyjmujące selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny w celu leczenia depresji wykazywały suboptymalny stan zdrowia, w tym podwyższony wskaźnik masy ciała, migreny, zaburzenia tarczycy i astmę.

Depresja i lęki okołoporodowe powszechnymi

Depresja i lęki okołoporodowe są powszechne i dotykają 20% kobiet w ciąży i po porodzie. Szacuje się, że co roku w Stanach Zjednoczonych 500 000 ciąż będzie skutkowało pogorszeniem stanu psychicznego kobiety.

Należy pamiętać, że depresja poporodowa to nie jest tzw. baby blues, czyli okres obniżonego nastroju wywołany przez hormony, występujący zazwyczaj od 1 do 14 dnia po porodzie. Zespół ten nie wymaga wsparcia psychiatry, lecz otoczenia świeżo upieczonej matki opieką i zrozumieniem. Depresja poporodowa jest zaś jednostką chorobową i należy ją leczyć. Epizod depresji poporodowej trwa zazwyczaj od 3 do 9 miesięcy, lecz nieleczony potrafi trwać dłużej i może stać się początkiem wieloletniego, nieraz ciężkiego, schorzenia psychicznego.

Źródło: News Medical

 

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Piotr Celej

Dziennikarz od ponad dekady. Prywatnie miłośnik zdrowej kuchni, sportu i historii.