fbpx
Przejdź do treści

„Legalna Aborcja. Bez Kompromisów” – jest projekt ustawy!

Legalna Aborcja. Bez Kompromisów

Dzisiaj (3 lutego 2021 r.) o godzinie 12.00, podczas konferencji prasowej pod Sejmem, odbyła się prezentacja projektu ustawy Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów”.

Projekt ustawy jest odpowiedzią na ostatnie wydarzenia w kraju – choć nie tylko, ponieważ o proponowanych rozwiązaniach wspominano już niejednokrotnie wcześniej. Co ważne, propozycja ta wykracza poza założenia funkcjonującej do niedawna ustawy z 7 stycznia 1993 o planowaniu rodziny. Od kiedy zaczęto dyskutować nad tym, czy wszystkie jej punkty są zgodne z ustawą zasadniczą (a jak już wiemy – TK uznał, że nie), prace nad konkretnymi propozycjami, a także współpraca wielu organizacji, nabrały tempa. Więcej o wyroku Trybunału Konstytucyjnego przeczytasz: TUTAJ.

W dzisiejszej konferencji wzięły udział przedstawicielki organizacji i ruchów kobiecych wchodzące w skład Komitetu, w tym przedstawicielki Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Strajku Kobiet, Aborcyjnego Dream Team’u, Centrum Praw Kobiet, posłanki Lewicy i inne działaczki społeczno-polityczne.

Projekt ustawy „Legalnej Aborcji. Bez Kompromisów” zakłada:

  • możliwość przerwania ciąży na NFZ do 12. tygodnia jej trwania bez pytania pacjentki o powód;
  • możliwość przerwania ciąży na NFZ po 12. tygodniu w przypadku wykrycia wad płodu lub, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego;
  • ścisłe terminy udzielania świadczenia w postaci przerwania ciąży i sankcje dla podmiotów leczniczych za nieuzasadnioną odmowę lub zaniechanie ich udzielenia;
  • obowiązek dyrektorów szpitali do zatrudniania podwykonawców w przypadku odmowy aborcji z powodu klauzuli sumienia przez wszystkich lekarzy pracujących w placówce;
  • depenalizację aborcji, czyli uchylenie przepisów karnych przewidujących odpowiedzialność lekarzy i osób trzecich za przeprowadzanie aborcji / pomoc w aborcjach z naruszeniem przepisów obecnej restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej;
  • uproszczenie i przyspieszenie procedury sprzeciwu pacjenckiego od odmowy/opinii lekarza (24 godziny na rozpoznanie przez Komisję Lekarską sprzeciwu dotyczącego odmowy aborcji);
  • rozszerzenie programu badań prenatalnych o test PAPP-A i ßhCG na wszystkie pacjentki w ciąży.

Cały projekt ustawy znajdziesz: TUTAJ

Na tym etapie zbierane są̨ podpisy pod rejestracją Komitetu. Informacje o zbiórce oraz treść projektu ustawy dostępne będą̨ na stronie FB Komitetu – Legalna Aborcja. Bez Kompromisów. W weekend uruchomiona zostanie także strona internetowa Komitetu.

Obecne prawo rodzi nierówności społeczne i narusza prawa człowieka. Prezentowany projekt nie jest radykalny, to standard europejski. To dotychczasowe prawo jest radykalnie niesprawiedliwe, czyni z zajścia w ciążę rosyjską ruletkę, zniechęca do macierzyństwa, uzależnia dostęp do aborcji od zasobności portfela. My naszym projektem chcemy zapewnić poszanowanie godności, poczucie bezpieczeństwa, umożliwić rodzinom decydowanie o swojej przyszłości. Znosimy bariery, które dotychczas służyły upokarzaniu pacjentek. Prawo nie jest od moralizowania, ale od odpowiadania na potrzeby społeczne.

 mówi Kamila Ferenc, wicedyrektorka ds. programowych Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, prawniczka Komitetu „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów.

Jak dodała Aleksandra Magryta, koordynatorka Koalicji: „W zbiórkę podpisów pod projektem ustawy włącza się aktywnie Wielka Koalicja za Równością i Wyborem. WKRW zrzesza 100 organizacji działających na terenie całej Polski. Pełna lista organizacji działających w rejonach znajduje się na stronie wielkakoalcja.pl. Zachęcamy do przyłączenia się i wspólnego zbierania podpisów na rzecz legalnej aborcji!”.

Relację z konferencji zobaczysz tutaj:


Źródło: materiał prasowy otrzymany od Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.