Dzisiaj (3 lutego 2021 r.) o godzinie 12.00, podczas konferencji prasowej pod Sejmem, odbyła się prezentacja projektu ustawy Obywatelskiego Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów”.
Projekt ustawy jest odpowiedzią na ostatnie wydarzenia w kraju – choć nie tylko, ponieważ o proponowanych rozwiązaniach wspominano już niejednokrotnie wcześniej. Co ważne, propozycja ta wykracza poza założenia funkcjonującej do niedawna ustawy z 7 stycznia 1993 o planowaniu rodziny. Od kiedy zaczęto dyskutować nad tym, czy wszystkie jej punkty są zgodne z ustawą zasadniczą (a jak już wiemy – TK uznał, że nie), prace nad konkretnymi propozycjami, a także współpraca wielu organizacji, nabrały tempa. Więcej o wyroku Trybunału Konstytucyjnego przeczytasz: TUTAJ.
W dzisiejszej konferencji wzięły udział przedstawicielki organizacji i ruchów kobiecych wchodzące w skład Komitetu, w tym przedstawicielki Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Strajku Kobiet, Aborcyjnego Dream Team’u, Centrum Praw Kobiet, posłanki Lewicy i inne działaczki społeczno-polityczne.
Projekt ustawy „Legalnej Aborcji. Bez Kompromisów” zakłada:
- możliwość przerwania ciąży na NFZ do 12. tygodnia jej trwania bez pytania pacjentki o powód;
- możliwość przerwania ciąży na NFZ po 12. tygodniu w przypadku wykrycia wad płodu lub, gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego;
- ścisłe terminy udzielania świadczenia w postaci przerwania ciąży i sankcje dla podmiotów leczniczych za nieuzasadnioną odmowę lub zaniechanie ich udzielenia;
- obowiązek dyrektorów szpitali do zatrudniania podwykonawców w przypadku odmowy aborcji z powodu klauzuli sumienia przez wszystkich lekarzy pracujących w placówce;
- depenalizację aborcji, czyli uchylenie przepisów karnych przewidujących odpowiedzialność lekarzy i osób trzecich za przeprowadzanie aborcji / pomoc w aborcjach z naruszeniem przepisów obecnej restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej;
- uproszczenie i przyspieszenie procedury sprzeciwu pacjenckiego od odmowy/opinii lekarza (24 godziny na rozpoznanie przez Komisję Lekarską sprzeciwu dotyczącego odmowy aborcji);
- rozszerzenie programu badań prenatalnych o test PAPP-A i ßhCG na wszystkie pacjentki w ciąży.
Cały projekt ustawy znajdziesz: TUTAJ
Na tym etapie zbierane są̨ podpisy pod rejestracją Komitetu. Informacje o zbiórce oraz treść projektu ustawy dostępne będą̨ na stronie FB Komitetu – Legalna Aborcja. Bez Kompromisów. W weekend uruchomiona zostanie także strona internetowa Komitetu.
Obecne prawo rodzi nierówności społeczne i narusza prawa człowieka. Prezentowany projekt nie jest radykalny, to standard europejski. To dotychczasowe prawo jest radykalnie niesprawiedliwe, czyni z zajścia w ciążę rosyjską ruletkę, zniechęca do macierzyństwa, uzależnia dostęp do aborcji od zasobności portfela. My naszym projektem chcemy zapewnić poszanowanie godności, poczucie bezpieczeństwa, umożliwić rodzinom decydowanie o swojej przyszłości. Znosimy bariery, które dotychczas służyły upokarzaniu pacjentek. Prawo nie jest od moralizowania, ale od odpowiadania na potrzeby społeczne.
– mówi Kamila Ferenc, wicedyrektorka ds. programowych Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, prawniczka Komitetu „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów.
Jak dodała Aleksandra Magryta, koordynatorka Koalicji: „W zbiórkę podpisów pod projektem ustawy włącza się aktywnie Wielka Koalicja za Równością i Wyborem. WKRW zrzesza 100 organizacji działających na terenie całej Polski. Pełna lista organizacji działających w rejonach znajduje się na stronie wielkakoalcja.pl. Zachęcamy do przyłączenia się i wspólnego zbierania podpisów na rzecz legalnej aborcji!”.
Relację z konferencji zobaczysz tutaj:
Źródło: materiał prasowy otrzymany od Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
Dostęp dla wszystkich
Wolny dostęp
Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!