fbpx
Przejdź do treści

Aborcja legalna do końca ciąży. Nowy Jork wprowadza nowe prawo

nadciśnienie w ciąży przyczyna zgonów badania leczenie tętnicze
fot. Pixabay

W styczniu 2019 r. władze Nowego Jorku podpisały Ustawę o Zdrowiu Reprodukcyjnym, która zezwala na legalną aborcję w 9 miesiącu ciąży.

Do 24 tygodnia ciążę będzie mógł przerwać „licencjonowany praktyk medyczny”.

Jak pokazują statystyki, od 2014 roku w Nowym Jorku aborcją kończy się od 25 do 27% ciąż. Terminacja ciąży w tym amerykańskim stanie jest legalna od lat 70′. Do tej pory można ją było jednak wykonać do 24 tygodnia ciąży lub w sytuacji, gdy życiu ciężarnej zagrażało niebezpieczeństwo.

Nowojorscy politycy już niemal od dekady podejmowali starania w kierunku uchwalenia Ustawy o Zdrowiu Reprodukcyjnym (Reproductive Health Act), która usunęłaby z kodeksu karnego zapis o karalności przerwania ciąży.

RHA był wielokrotnie zatwierdzany przez kontrolowane przez Demokratów ciało ustawodawcze w Nowym Jorku, jednak dokument nigdy nie został zatwierdzony przez stanowy senat, którym rządzą Republikanie. Od 1970 r. za nielegalną aborcję mieszkańcom amerykańskiego stanu groziło do 7 lat więzienia.

Legalna aborcja w 9 miesiącu ciąży

Większość aborcji odbywa się w pierwszym trymestrze ciąży. Mniej niż 10% ma miejsce po 14 tygodniu ciąży, a według informacji podanych przez Guttmacher Institute (organizację non-profit zaangażowaną w działania na rzecz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego w USA), tylko niewiele ponad 1% aborcji przeprowadza się w 21 tygodniu ciąży lub później.

Władze Nowego Jorku przyjęły w tym miesiącu ustawę, która dopuszcza usunięcie ciąży nawet w 9. miesiącu, gdy istnieje zagrożenie życia matki lub podejrzenie, że płód nie będzie zdolny do samodzielnego życia. Bez żadnych konsekwencji prawnych i bez wskazania powodu terminacji ciąży można dokonać do 6 miesiąca.

Zgodnie z nowymi przepisami Nowego Jorku: każdy człowiek ma fundamentalne prawo, aby wybrać lub odmówić antykoncepcji lub sterylizacji. Każdy, kto zajdzie w ciążę, ma fundamentalne prawo do decyzji o donoszeniu ciąży do końca, urodzenia dziecka lub dokonania aborcji.

Aby uczcić wprowadzenie nowego prawa, gubernator zdecydował o podświetleniu na różowo One World Trade Center i Mostu Kościuszki.

Sprawa Roe v. Wade

– Aborcję należy rozumieć w kontekście równouprawnienia – uważa profesor Katherine Watson z Finberg Schoolf of Medicine. – Tylko kobiety po stosunku seksualnym mogą ponieść konsekwencję w postaci niechcianej ciąży – dodaje.

Na początku lat 70’ XX wieku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych rozpatrywał sprawę Roe v. Wade z Teksasu. Sprawa ta dotyczyła procesu Normy L. McCorvey, która twierdziła, że jej ciąża była wynikiem gwałtu. Argument ten został jednak pominięty podczas procesu.

McCorvey (występująca pod pseudonimem Jane Roe) domagała się prawa do usunięcia niechcianej ciąży, choć w tamtym okresie prawo stanowe uznawało aborcję za nielegalną. Z uwagi na przedłużający się proces powódka urodziła dziecko, które oddała następnie do adopcji.

Sąd okręgowy odrzucił pozew Roe. Kobieta odwołała się do Sądu Najwyższego USA argumentując, że została zmuszona przez stan Teksas do urodzenia dziecka. 22 stycznia 1973 r. Sąd Najwyższy obalił antyaborcyjne prawa Teksasu oraz innych stanów w kraju. W uzasadnieniu podano, że prawo stanu nie może naruszać konstytucyjnego prawa każdej kobiety do podejmowania decyzji o urodzeniu lub o nie urodzeniu dziecka.

W wyniku sprawy Jane Roe aborcja w USA została uznana za legalną przez cały czas trwania ciąży (z ograniczeniami w ostatnim trymestrze). Tym sposobem USA to dziś kraj o najbardziej liberalnych przepisach dotyczących legalności przerywania ciąży na Zachodzie.

Źródło: The New Yorker, statelaw.findlaw.com, Ofemin, Wikipedia

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Anna Wencławska

Redaktorka serwisu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonatka obcych kultur i języków orientalnych.