fbpx
Przejdź do treści

Leczenie raka szyjki macicy – naukowcy pracują nad nową metodą

Leczenie raka szyjki macicy - naukowcy pracują nad nową metodą
fot.123rf

Co roku w Polsce prawie 3 tys kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, mimo, że kampanie profilaktyki raka szyjki macicy i darmowe badania cytologiczne są powszechne. Prawie połowa z tych kobiet umiera, ponieważ diagnoza pojawia się za późno, żeby skutecznie leczyć nowotwór. Odkrycia australijskich naukowców dają nadzieję nowe formy terapii raka szyjki macicy.

Terapia genowa raka szyjki macicy

Naukowcy z Griffith University w Queensland w Australii opracowali eksperymentalną terapię raka szyjki macicy. Przeprowadzili badania na myszach, u których wywołano nowotwór. Nowa metoda pozwala wykryć i leczyć guzy raka szyjki macicy.

W metodzie wykorzystana została technologia CRISPR – Cas9, która zmienia sekwencję DNA w komórkach. By to osiągnąć, wstrzykuje się do krwi nanocząsteczki, które korygują mutacje (zmienione tkanki) i pozwala leczyć guza raka szyjki macicy u myszy. 

Wszystkie myszy, które wzięły udział w naszym eksperymencie przeżyły, 100% guzów zostało wyleczonych. Myszy nie wykazywały innych objawów klinicznych, takich jak stan zapalny – mówił profesor McMillan, koordynator projektu badawczego.

Nanocząsteczki leczą nowotwór

Podawane do krwiobiegu nanocząsteczki mają zdolność wykrywania genu E7, który jest odpowiedzialny za rozwój raka.  Nanocząsteczki dokładają do komórek dodatkowe DNA, które koryguje mutacje. Komórka przestaje rozpoznawać rakotwórcze cząsteczki i tworzy nową, zdrową komórkę.

Profesor McMillan tłumaczy, że to tak, jakby dodać kilka dodatkowych liter do słowa, żeby program sprawdzający pisownię nie rozpoznał słowa pierwotnego. Gen E7 pozwala nowotworowi się mnożyć. Kiedy ten gen zostaje zmieniony, nowotwór ginie.

Jeszcze nie wiemy, czy inne geny nie zostały zmienione pod wpływem tej terapii. Planujemy to sprawdzić – zapowiada profesor McMillan. 

Dalsze plany badawcze

Naukowcy z Griffith University zapowiadają, że przez najbliższe pięć lat będą pracować nad próbami terapii genowej u ludzi. Ich zdaniem możliwa jest analogiczna terapia innych nowotworów. By mogło się to wydarzyć, konieczne jest ustalenie, które geny powodują nowotwór. 

Źródło: Griffith News

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.