fbpx
Przejdź do treści

Leczenie płodności a choroby psychiczne

Pewne czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych u noworodków. Ostatnie badania wykazały, że u dzieci urodzonych przez kobiety, które przeszły zabiegi wspomagające płodność, ryzyko rozwoju pewnych problemów zdrowotnych wzrastało o 33%.

Naukowcy zebrali dane z zarejestrowanego badania wszystkich dzieci urodzonych w Danii w latach 1969-2006. Według danych 124 384 z 2 439 826 dzieci urodziło się w wyniku leczenia niepłodności. Następnie, badano ryzyko wystąpienia u tego potomstwa zaburzeń psychicznych aż do 2009 roku.

Przez te lata, zaburzenia psychiczne zdiagnozowano u 170 240 dzieci. Naukowcy odkryli, że u dzieci kobiet, dotkniętych problemami z płodnością, które stosowały pewne metody mające ją wspomagać, stwierdzono o 33% wyższe ryzyko rozwoju dolegliwości psychiatrycznych.

Naukowcy twierdzą, że odkryli, że ryzyko zachorowania na schizofrenię, zaburzenia lękowe, a nawet autyzm może być powiązane z problemami z płodnością matki. Badacze wyjaśniają także, że problem tkwi w czynnikach genetycznych występujących u matek, a nie w samym leczeniu płodności.

Źródło: https://www.scienceworldreport.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Marlena Jaszczak

absolwentka SWPS, kobieta o wielu talentach.