fbpx
Przejdź do treści

Lanugo – czym jest i jaką pełni funkcję?

Lanugo – czym jest i jaką pełni funkcję?
Lanugo – czym jest i jaką pełni funkcję? – rys. 123rf.com

Widok noworodka, którego ciało pokryte jest włoskami, może zaniepokoić młodych rodziców. Jednak delikatny meszek, choć wygląda nieco dziwnie, nie jest powodem do zmartwień. Czym jest lanugo, kiedy się pojawia, kiedy znika i jaką pełni funkcję?  

Lanugo – czym jest?

Lanugo to meszek płodowy, czyli pierwsze owłosienie ciała dziecka, powstające jeszcze w okresie płodowym.  

Lanugo na skórze płodu zaczyna pojawiać się w okolicy 4 – 5 miesiąca ciąży (od 16. do 20. tygodnia). W większości przypadków meszek płodowy zanika przed narodzinami (pomiędzy 7. a 8. miesiącem ciąży). Włoski, które niemowlę połyka wraz z płynem owodniowym, wydalane zostają po narodzeniu w postaci pierwszej smołki.

Lanugo – funkcja

Lanugo pojawia się na ciele płodu nie bez powodu. Jego główną funkcją jest ochrona delikatnej skóry niemowlęcia przed działaniem wód płodowych. Dziecko w brzuchu mamy stale przebywa w środowisku wodnym, co naraża jego skórę na marszczenie i uszkodzenie. Maź płodowa, w połączeniu z włoskami, stanowi barierę ochronną skóry. Meszek może pojawić się na całym ciele z wyjątkiem warg, powiek, dłoni i stóp.

Wycieranie lanugo

Może się jednak zdarzyć, że maluch pojawi się na świecie z charakterystycznym, delikatnym meszkiem na ramionach, plecach czy uszach. Pośród dzieci urodzonych w terminie, niewiele przychodzi na świat z omawianymi włoskami, które zdecydowanie częściej można zaobserwować u wcześniaków. Obfite owłosienie nie powinno być jednak powodem do niepokoju dla młodych rodziców – zazwyczaj zniknie samoistnie w przeciągu kilku pierwszych tygodni życia dziecka. W żadnym przypadku nie wolno go usuwać – golić, obcinać czy wyrywać. Delikatny masaż okolicy pokrytej meszkiem płodowym, z wykorzystaniem olejków dedykowanym najmłodszym, powinien przyspieszyć proces wypadania włosków.

Lanugo – niepokojące objawy

Jeśli pomimo upływających tygodni meszek płodowy nie znika, warto skonsultować się z lekarzem. Istnieje ryzyko, że niemowlę zmaga się z choroba wrodzoną np. hipertrichozą meszkową, objawiającą się właśnie nadmiernym owłosieniem. Włoski na ciele mogą również świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

Lanugo – czy odrasta?

Nie, nie odrasta. Owłosienie, które pojawi się w późniejszym okresie życia na ciele dziecka, należy skonsultować z lekarzem. Badania pokazują, że lanugo, choć rzadko, może być oznaką chorób np. zaburzeń endokrynologicznych, metabolicznych, a nawet raka. Ponadto nadmierny wzrost włosów na ciele może świadczyć o zaburzeniu genetycznym.

Źródło: verywellfamily

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Klaudia Kierzkowska

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, miłośniczka podróży, teatru i włoskiej kuchni.