fbpx
Przejdź do treści

Dlaczego laboratorium in vitro ma kluczowe znaczenie w skutecznym leczeniu niepłodności metodą IVF?

in vitro ivf zapłodnienie laboratorium zarodki zarodek oocyt oocyty ekspert klinika Fertimedica
fot. 123rf.com

Jednym z najczęściej pomijanych, a jednocześnie kluczowych aspektów wyboru kliniki leczenia niepłodności jest jakość laboratorium in vitro (IVF). Istnieje kilka istotnych elementów w kontekście optymalnego rozwoju zarodka, które odróżniają przeciętne laboratorium od doskonałego. Istotne jest zatem zrozumienie tego, na co należy zwrócić uwagę i jakie pytania zadać, aby otrzymać możliwie najlepszą opiekę medyczną.

Czym jest laboratorium in vitro?

Zapłodnienie in vitro (IVF) to proces trwający kilka tygodni. Po stymulacji owulacji i poddaniu się zabiegowi pobrania komórek jajowych, centrum uwagi przenosi się do laboratorium embriologicznego. To w nim faktycznie ma miejsce część IVF leczenia niepłodności. Zachodzi tutaj nie tylko kluczowy zabieg, jakim jest samo zapłodnienie in vitro, ale również obserwacja rozwijających się zarodków, ich mrożenie czy wysokospecjalistyczne zabiegi dodatkowe, do których zaliczane jest m.in. wspomagane wylęganie zarodka. Ponieważ laboratorium odgrywa tak ogromną rolę w leczeniu niepłodności, należy mu poświęcić tyle samo uwagi, co każdemu innemu aspektowi potencjalnej kliniki.

Kompetencje embriologów mają duży wpływ na skuteczność laboratorium IVF i jakość ośrodka

Embriolodzy, którzy zarządzają materiałem biologicznym pacjentów, powinni być tak samo doświadczeni jak lekarze nadzorujący leczenie. Sposób postępowania z zarodkami, hodowla i przechowywanie mają ogromny wpływ na ich rozwój. Embriolodzy powinni przestrzegać ścisłych protokołów regulujących wszystkie aspekty pracy, co umożliwia zapewnienie jakości wykonywanych procedur laboratoryjnych. Zaleca się, aby wybrać zespół embriologów z wieloletnim doświadczeniem, historią szkoleń czy certyfikatami (PTMRiE, ESHRE), co zapewnia stałe podnoszenie kwalifikacji oraz aktualizację sposobu działania laboratorium w oparciu o najnowsze osiągnięcia embriologii.

Bezpieczeństwo oraz identyfikacja gamet i zarodków w laboratorium IVF

W FertiMedice upewnienie się, że właściwy plemnik dostanie się do właściwego oocytu lub że właściwy zarodek zostanie podany właściwej pacjentce, jest absolutnie najważniejszą rzeczą w naszej praktyce.

Aby zminimalizować ewentualne ryzyko, które może wystąpić w laboratorium, kliniki tradycyjnie stosują system „podwójnej kontroli”, który polega na pracy w parach, czyli pracy ze świadkiem. Przy podwójnym sprawdzeniu, chociaż błąd jest zminimalizowany, prawdopodobieństwo jego popełnienia nadal istnieje. Dlatego w FertiMedice – jako dodatkowy środek bezpieczeństwa – prowadziliśmy elektroniczny system identyfikacji wykorzystujący weryfikację zgodności kodów kreskowych w krytycznych punktach pracy. Jest to protokół, który nie jest obowiązkowy, dlatego wybierając klinikę, warto upewnić się, jaki system identyfikacji gamet i zarodków jest stosowany.

Metody medycznie wspomaganej prokreacji wymagają wysoce wyspecjalizowanego sprzętu

Dzięki nowoczesnej technologii jesteśmy w stanie odwzorować warunki panujące w macicy matki, która jest idealnym środowiskiem dla rozwoju zarodków. Podczas zabiegu IVF zarodki spędzają większość czasu w inkubatorze laboratoryjnym. Zatem utrzymanie jego stabilnych parametrów ma kluczowe znaczenie w eliminacji stresorów środowiskowych oraz w zapewnieniu odpowiednich warunków dla rozwijających
się zarodków. To sprawia, że inkubator jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia laboratorium. Wraz z postępem technologicznym pojawiło się wiele typów tych urządzeń o różnych możliwościach i metodach regulacji ich środowiska wewnętrznego. Chociaż istniejące doniesienia wskazują, że mniejsze inkubatory zapewniają szybszą regenerację zmiennych środowiskowych, nie ma wyraźnej przewagi żadnego konkretnego typu w oparciu o wyniki kliniczne. Jednak, niezależnie od rodzaju inkubatorów, właściwe ich użytkowanie ma kluczowe znaczenie dla powodzenia programu IVF. Aby zapewnić optymalne warunki rozwoju, niezbędna jest odpowiednia liczba inkubatorów i właściwe zarządzanie przepływem pracy w odniesieniu do liczby przeprowadzanych zabiegów. Przydatną informacją okaże się, czy laboratorium jest zdolne do przedłużonej hodowli zarodków do stadium blastocysty oraz czy oferuje zaawansowane opcje, takie jak inkubatory z fotografią poklatkową (ang. time-lapse).

Stosowanie niskiego poziomu tlenu w inkubatorze jest jedną z „najlepszych praktyk” dla pomyślnego rozwoju zarodków

Liczne badania wykazały poprawę wskaźników klinicznych, gdy zarodki rozwijały się w obniżonych stężeniach tlenu (~5%) w porównaniu ze stężeniem atmosferycznym (~21%). Wydaje się, że w celu uzyskania największych korzyści konieczne jest stosowanie niskiego poziomu tlenu przez cały okres rozwoju, wynoszący 5–6 dni, jak ma to miejsce w naszym ośrodku. Uzasadnieniem dla takiego postępowania jest to, że w żeńskim układzie rozrodczym poziom tlenu oscyluje w granicach 2–8%. Do tej pory żadne badania nie wykazały pozytywnego wpływu wysokiego stężenia O2 na wczesny rozwój zarodowy, w porównaniu z wieloma, które wykazały szkodliwy wpływ. Nie wszystkie laboratoria IVF stosują hodowlę o niskiej zawartości tlenu. Dlatego, wybierając program IVF, wybierz ten, który ma najnowocześniejsze laboratorium wykorzystujące optymalne warunki do wspierania rozwoju zarodków.

Jakość powietrza w laboratorium embriologicznym ma ogromny wpływ na żywotność zarodków

Powszechne zanieczyszczenia powietrza, takie jak lotne związki organiczne, drobnoustroje, a nawet perfumy, mają szkodliwy wpływ na embriogenezę. Rozwój zarodków w warunkach pozaustrojowych wymaga wysoce kontrolowanego środowiska, gdyż gamety i zarodki pozbawione są obrony immunologicznej, matczynych mechanizmów detoksykacji czy chroniącego ich nabłonka, będąc w ten sposób podatnymi na czynniki środowiskowe. W celu zoptymalizowania powietrza w laboratorium, a tym samym w inkubatorze, powinno się stosować wysokowydajne filtry cząstek stałych (HEPA) oraz filtry węglowe dla lotnych związków organicznych (VOC). Urządzenia filtrujące powinny generować wystarczające ciśnienie, aby powietrze w pomieszczeniu było całkowicie wymieniane kilkanaście razy na godzinę. Decydując się na klinikę, dowiedz się zatem, jaki typ filtrów jest zainstalowany w laboratorium IVF.

Podsumowując, laboratorium embriologiczne odgrywa kluczową rolę w leczeniu metodą in vitro, a wysokiej jakości pracownia może znacznie zwiększyć szanse powodzenia leczenia. Mając świadomość, jakie kryteria powinna spełniać placówka, pacjenci mogą poczuć się pewniej i bezpieczniej, podejmując decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniej kliniki.

Logo FertiMedica

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.