fbpx
Przejdź do treści

Labioplastyka – czym jest i jak wpływa na jakość życia? Oto wyniki badań!

Labioplastyka
Fot. 123rf

Labioplastyka to zabieg z zakresu chirurgii estetycznej, którego celem jest zmiana wielkości lub kształtu warg sromowych. Polega na wycięciu nadmiaru tkanki i wymodelowaniu warg sromowych tak, aby prawidłowo spełniały swoją funkcję oraz zyskały pożądany wygląd. Mimo ewidentnych pozytywnych skutków zdrowotnych zabieg jest bagatelizowany, bywa nazywany „odmładzaniem pochwy”. Dlaczego labioplastyka budzi tyle emocji? Mamy dowody na to, że działa!

Wargi sromowe są najbardziej widocznym elementem kobiecej waginy. Pełnią one bardzo ważną funkcje – chronią przed urazami oraz zatrzymują wilgoć i pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną. Nie ma jednego wzorca, jak powinny wyglądać. Mogą mieć różny kształt i wielkość, stanowi to indywidualną cechę każdej kobiety.

Zdarza się jednak, że wargi sromowe są przerośnięte – mniejsze wystają poza większe, pojawiają się asymetrie i deformacje. Wówczas kobieta może odczuwać ból oraz dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Narażona jest też na częste infekcje intymne oraz problemy w sferze seksualnej. 

Labioplastyka – odczucia przed i po operacji

Dotychczas przeprowadzono niewiele badań oceniających poprawę jakości życia pacjentek po zabiegu. Dlatego też przełomowa jest publikacja w amerykańskim czasopiśmie medycznym Plastic and Reconstructive Surgery pod tytułem Porównanie symptomatologii pacjenta przed i po zabiegu labioplastyki.

W badaniu prospektywnym wzięły udział 62 kobiety (w wieku od 17 do 61 lat, średni wiek 33 lata) poddane labioplastyce. Wypełniły one ankietę dotyczącą objawów związanych z nadmiarem tkanki pochwy przed zabiegiem oraz ponownie po zabiegu podczas wizyty kontrolnej.

Badanie wykazało, że przed operacją wszystkie kobiety miały co najmniej jeden z 11 objawów powszechnie zgłaszanych przez pacjentki po labioplastyce. Najczęstszym objawem było poczucie niepewności co do swojego wyglądu, zgłaszane przez 93,5% kobiet. Inne typowe objawy obejmowały problemy natury intymnej, w tym szarpanie podczas stosunku (66%) oraz trudności z ubraniem, w tym wkręcanie w obcisłe spodnie (58%), odczuwanie zmniejszonej atrakcyjności i negatywny wpływ na samoocenę. Ogółem kobiety zgłaszały średnio 6,5 objawów na pacjentkę.

Wyniki badania

Po labioplastyce 93,5 procent pacjentek nie odczuwało więcej żadnych objawów, ze średnią spadkiem do 0,23 z 11 objawów. Prawie wszystkie pacjentki odczuwały zadowolenie ze swojego wyglądu (93%). Uczucie szarpania podczas stosunku i poczucie mniejszej atrakcyjności –  te objawy ustąpiły całkowicie po operacji. U żadnej z pacjentek nie wystąpiły żadne poważne komplikacje po zabiegu.

W naszym artykule przedstawiono ogromne korzyści płynące z labioplastyki pod względem jakości życia. Badanie dostarcza nowych dowodów na to, że obecne zalecenia dotyczące leczenia niechirurgicznego są niewystarczające, aby złagodzić objawy u kobiet związane z nadmiarem tkanki pochwy.

Podkreśla współautorka artykułu dr Heather Furnas, której słowa cytuje News Medical.

Wnioski z badań

Pacjentki z przerostem warg sromowych często mają objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie oraz kompleksy związane z wyglądem. Labioplastyka jest zabiegiem bezpiecznym, dającym znaczną poprawę jakości życia. Jeśli więc mierzysz się z podobnym problemem, może warto sprócować?

O innych operacjach z zakresu ginekologii estetycznej przeczytasz TUTAJ.

Źródło: News Medical

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Alina Windyga-Łapińska

Redaktorka portalu Chcemy Być Rodzicami. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Kilka lat przepracowała w dziale HR zagranicznych firm produkcyjnych, podczas urlopu macierzyńskiego rozpoczęła przygodę z dziennikarstwem i social mediami.