fbpx
Przejdź do treści

Kwas foliowy: szkodzi czy pomaga w trakcie ciąży?

Szkodliwy kwas foliowy
Nadmiar kwasu foliowego jest szkodliwy dla zdrowia – pixabay.com

Naukowcy z łódzkiego Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki” przebadali wpływ kwasu foliowego na kobiety w ciąży. Okazuje się, że jego nadmierna ilość nie służy zdrowiu dziecka.

Kwas foliowy jest zasadniczo niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu, ponieważ zapobiega powstawaniu wad genetycznych. Sytuacja staje się jednak niebezpieczna, gdy przyszła matka – w trosce o dobro własne i dziecka – zaczyna przyjmować duże ilości tzw. multiwitamin. Wiele z nich ma w swoim składzie kwas foliowy.

Naukowcy z ICZMP dowiedli, że jego nadmiar zwiększa podatność dzieci na alergie. Dlatego, jak podkreśla dr Anna Socha-Banasiak z kliniki Gastroenterologii, Alergologii i Pediatrii ICZMP, nie należy stosować tego typu preparatów bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Kluczowe jest dawkowanie

Naukowców interesował zwłaszcza związek pomiędzy zażywaniem przez kobiety w ciąży kwasu foliowego a częstotliwością występowania astmy oskrzelowej u ich potomstwa.

Zgodnie z wynikami badań, ten powszechnie dostępny suplement diety powinien być stosowany z umiarem.

Dr Banasiak zaleca dawkę 0,4mg w celach profilaktycznych zdrowym kobietom, w przypadku których ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu jest niskie. Najlepiej, aby zażywały kwas foliowy przez 3 miesiące przed planowaną ciążą, w jej trakcie, oraz podczas laktacji. Jeżeli prawdopodobieństwo występowania wad genetycznych lub powikłań podczas ciąży jest podwyższone, odpowiednią dawkę ustali specjalista.

Od dłuższego czasu zapadalność dzieci na różne alergie w Polsce i Europie wzrasta. Naukowcy starają się poznać przyczyny tego niepokojącego zjawiska.

Specjaliści z Łodzi zapytali kilkaset młodych matek o ilość kwasu foliowego, jaką przyjmowały w trakcie ciąży. Ankietę uzupełnili wynikami badań dzieci w wieku od 2 do 72 miesięcy, które w latach 2010 – 2014 przyjęto w klinikach i poradniach specjalistycznych ICZMP. Wyniki badań jednoznacznie wykazały, że nadmiar kwasu foliowego zwiększa ryzyko zapadnięcia na alergie.

Szkodliwy tylko w nadmiarze

Kobiety na ogół nie były świadome tego, że stosują za duże dawki kwasu foliowego. Często przyjmowały go wraz z zestawem witamin, a następnie osobno, pod postacią tabletek. Takie postępowanie ma bezpośredni, negatywny wpływ na kształtowanie się układu odpornościowego płodu.

Kolejne badania pozwolą lepiej poznać ten proces, ale już teraz wiadomo, że zupełne odstawienie kwasu foliowego również nie jest wskazane, ponieważ obniża on ryzyko wystąpienia tak poważnych wad jak rozszczep kręgosłupa. Co więcej, zgodnie z zaleceniami łódzkich naukowców, kwas foliowy należy brać także w okresie poprzedzającym zajście ciąży, już na etapie jej planowania. Niestety jedynie 39% ankietowanych kobiet postępowało w ten sposób.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Bartosz Jaster

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat i badacz historii, miłośnik literatury faktu. Członek Fundacji Rozszczepowe Marzenia, niosącej pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi.