fbpx
Przejdź do treści

Kwas foliowy należy brać również po poronieniu

Kwas foliowy po poronieniu
Kwas foliowy warto przyjmować już na 2-3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko, o czym niewiele par pamięta. – pixabay.com

Wiedza o tym, że w trakcie ciąży należy przyjmować kwas foliowy, jest powszechna. Mało która kobieta zdaje sobie jednak sprawę również z tego, iż ten cenny związek chemiczny warto brać także po poronieniu.

To zalecenie z artykułu opublikowanego na łamach Human Reproduction. Jego autorzy wykazali, że brak suplementacji kwasu foliowego po poronieniu aż dziewiętnastokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia wad genetycznych u kolejnego płodu.

Naukowcy wysnuli ten wniosek po przebadaniu dzieci 204 kobiet, które poroniły zanim udało im się zostać matkami. W przypadku większości z nich od momentu poronienia do początku następnej ciąży minął co najmniej rok.

Kwas foliowy po poronieniu – w tabletkach, warzywach, jajku lub wątróbce

Kwas foliowy warto przyjmować już na 2-3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko, o czym niewiele par pamięta. Z drugiej strony aż 85% ciąż jest nieplanowanych, dlatego przestrzeganie tego zalecenia bywa kłopotliwe.

Przyszła mama, o ile lekarz nie zaleci inaczej, powinna przyjmować dawkę ok. 0,4mg kwasu foliowego dziennie. Jego nadmiar również bywa szkodliwy, stąd warto upewnić się, które suplementy diety go zawierają (często jest obecny w tzw. multiwitaminach) i ewentualnie odstawić część z nich.

Nie trzeba jednak polegać wyłącznie na tabletkach – kwas foliowy występuje w wielu warzywach, m.in. szparagach (200g to 75% dziennego zapotrzebowania) szpinaku (200g = 86%), brokułach (200g = 54%), ale też w produktach pochodzenia zwierzęcego: jajkach oraz wątróbce. Zwłaszcza drobiowa jest ona szczególnie cennym źródłem kwasu foliowego – pokrywa aż 147% dziennego zapotrzebowania na ten związek chemiczny – ale równie dobrze można jeść wołową lub cielęcą.

Panie gustujące w potrawach mięsnych powinny jednak uważać; jeśli zwierzę pochodzi z hodowli wielkoprzemysłowej, wątróbka wcale nie jest najzdrowszym wyborem.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Bartosz Jaster

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat i badacz historii, miłośnik literatury faktu. Członek Fundacji Rozszczepowe Marzenia, niosącej pomoc dzieciom z wadami wrodzonymi.