fbpx
Przejdź do treści

Kwas foliowy – czy wiesz, że…

KWAS FOLIOWY, lek polski
fot. 123rf.com

Kwas foliowy (witamina B9) jest jednym z bardziej znaczących składników diety kobiet w wieku rozrodczym. Zgodnie z informacją zawartą w Normach Żywienia dla populacji Polskiej z 2017 roku, spożycie folianów w wybranych grupach ludności nie jest zadowalające. Dlaczego? Ciekawą perspektywę w tym temacie pokazują badania, które miały na celu sprawdzenie wiedzy oraz podaż kwasu foliowego właśnie u pań ze wspomnianej grupy.

W opisywanym badaniu [1] wzięło udział 268 kobiet, mających 20–45 lat. Odpowiadały one na kwestionariusz, który zawierał 14 pytań – na temat wiedzy o znaczeniu, jakie odgrywa kwas foliowy w naszych organizmach, czy stosują suplementację, czy w ich diecie są produkty będące naturalnymi źródłami witaminy B9 etc. Wyniki okazały się być bardzo ciekawe!

FOLIANY POD LUPĄ

Po pierwsze, wśród badanej grupy kwas foliowy suplementowało 60 proc. kobiet (każda z nich przyjmowała suplementy, które były kompleksem witaminowo-mineralnym). Po drugie, 85 proc. badanych zaznaczyło, że wzbogacanie swojej diety w opisywany tu składnik jest istotne dla kobiet w okresie rozrodczym. Po trzecie, kiedy zapytano, co było czynnikiem decydującym w kwestii podjęcia suplementacji kwasu foliowego (pytanie to było skierowane do tych pań, które wcześniej zadeklarowały jego zażywanie), wszystkie napisały, że była to ciąża planowana lub już trwająca. Wiążą się z tym zapewne także odpowiedzi na pytanie, jakie jest ewentualne ryzyko niskiego poziomu kwasu foliowego u matki – 88 proc. ankietowanych wiedziało, że mogą być to wady cewy nerwowej u płodu. Było to najbardziej znane znaczenie kwasu foliowego.

Kolejne pytanie dotyczyło produktów, które są najlepszym naturalnym źródłem kwasu foliowego. Aż 75 proc. ankietowanych potrafiło podać chociaż jedną grupę tego typu produktów – a czy Ty wiesz, o jakich mowa? Przede wszystkim o nasionach roślin strączkowych, ciemnozielonych warzywach liściastych, pełnych ziarnach zbóż etc. Co jednak mniej pozytywne, wiele kobiet – pomimo że teoretycznie wiedziało, gdzie szukać kwasu foliowego – nie spożywało wskazanych produktów zbyt często. Ciemnozielone warzywa liściaste znajdowały się codziennie na talerzu zaledwie 9 proc. badanych kobiet, a rośliny strączkowe tylko u 1,5 proc.

ZASADNOŚĆ STOSOWANIA KWASU FOLIOWEGO

Są to tylko jedne z badań w tym zakresie, ale już one pokazują, że wiedza o kwasie foliowym powinna być w naszym społeczeństwie większa. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, jak bardzo ważną funkcję spełnia. Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi suplementacji kwasu foliowego wskazuje się, że kobiety w ciąży, planujące ją lub po prostu będące w okresie rozrodczym powinny przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego dziennie + 0,4 mg aktywnej formy folianu. Natomiast kobiety, które urodziły już dziecko dotknięte wadą cewy nerwowej, a planują ciążę i/lub są w ciąży – nawet 4 mg folianów w postaci złożonej: kwas foliowy oraz aktywna forma folianów [2].

W momentach zwiększonego zapotrzebowania na kwas foliowy można wziąć pod uwagę suplement diety Actifolin, który zawiera złożone źródło folianów, czyli kwas foliowy i folian aktywny najnowszej IV generacji w wersji 0,8 mg i 2 mg. Co ciekawe, wspomniany folian aktywny IV generacji charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością i większą biodostępnością w porównaniu do folianu III generacji [3, 4].

Źródła:

 1. E. Cieślik, A. Kościej, A. Gębusia, Ocena wiedzy i pobrania kwasu foliowego
  przez kobiety w wieku rozrodczym, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2013,
  94 (3), str. 594–599.
 2. R. Dębski i wsp., Stosowanie złożonych źródeł folianów w profilaktyce wad
  cewy nerwowej oraz innych zaburzeń spowodowanych niedoborami folianów
  w okresie planowania ciąży i w ciąży, Standardy medyczne / profilaktyka
  zdrowotna, 2015.
 3. Gnosis S.p.A., Pre-clinical study In vivo comparative oral bio-availability of
  Quatrefolic® in rats versus folic acid and (6S)-5_MTHF calcium salt.
 4. Gnosis S.p.A., Clinical study crossover comparative bioavailability study
  of Quatrefolic® compared with the reference Metafolin® in health volunteers.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.