fbpx
Przejdź do treści

Kubeczek menstruacyjny – wady i zalety

Kubeczek można nosić od sześciu do dwunastu godzin, w zależności od intensywności krwawienia – fot. 123RF

Ekologiczne, wygodne, dyskretne. Kubeczki menstruacyjne stają się coraz popularniejsze i powoli wypierają klasyczne środki higieny osobistej. Jak ich używać i na co zwrócić uwagę przed pierwszą aplikacją?

Jeszcze do niedawna podczas miesiączki kobiety miały do wyboru wyłącznie podpaski lub tampony. Dziś na rynku dostępne są inne ciekawe rozwiązania. Wśród nowości znajdziemy np. majtki wielokrotnego użytku, które można nosić nawet przez kilka godzin obfitego krwawienia. Bielizna chłonie tyle krwi, co cztery tampony. Na ten temat pisaliśmy >>TUTAJ<<.

Kubeczek menstruacyjny – najważniejsze informacje

Kolejne rozwiązanie to kubeczek menstruacyjny. Jest to środek higieniczny wielorazowego użytku, wykonany z silikonu medycznego, kauczuku lub tworzywa termoplastycznego TPE. Kształtem przypomina niewielkich rozmiarów kielich o pojemności od 15 do 30 ml. Według zapewnień producentów, może służyć nawet od 10 do 15 lat!

Kubeczek umieszcza się w pochwie podczas miesiączki, wówczas krew i wydzieliny menstruacyjne zbierają się w środku zbiorniczka. Kubeczek można nosić od sześciu do dwunastu godzin, w zależności od intensywności krwawienia. Po tym czasie należy wyjąć kubeczek, opróżnić jego zawartość oraz przepłukać pojemniczek ciepłą wodą z mydłem.

Przed i po zmianie kubeczka należy zawsze umyć ręce. Jest to niezwykle ważne ze względu na ryzyko wprowadzenia do pochwy zarazków i bakterii, które mogą wywołać niebezpieczne i nieprzyjemne dolegliwości. Warto też wysterylizować kubeczek przed pierwszą aplikacją, na początku miesiączki i po zakończeniu krwawienia.

Czy wiesz, że kubeczek menstruacyjny był znany już w latach 30 XX wieku? Jego popularność spadła jednak po wprowadzeniu na rynek jednorazowych środków higienicznych.

Wady i zalety

PLUSY użytkowania kubeczka menstruacyjnego:

 • jest niedrogi,
 • nie przecieka,
 • jest bezpieczniejszy niż tampon (u niektórych kobiet stosujących tampony może rozwinąć się TTS, czyli zespół wstrząsu toksycznego),
 • zbiera więcej krwi niż podpaski i tampony,
 • jest ekologiczny,
 • nie wysusza,
 • umożliwia współżycie podczas miesiączki,
 • można go używać wielokrotnie.

MINUSY użytkowania kubeczka menstruacyjnego:

 • znalezienie odpowiedniego rozmiaru może być trudne,
 • może powodować reakcję alergiczną,
 • może powodować podrażnienia pochwy,
 • użytkowanie kubeczka może być trudne w czasie podróży,
 • aplikacja i zdejmowanie może przysparzać kłopotu.

Kubeczek menstruacyjny jest elastyczny, nie pęcznieje i nie przecieka. W dłuższej perspektywie stanowi także tańszą alternatywę dla klasycznych środków higienicznych. Jego użytkowanie może być jednak męczące podczas dłuższych wyjazdów, gdy nie mamy dostępu do zamykanej łazienki. Problematyczne może się także okazać dobranie odpowiedniego rozmiaru kubeczka i sama aplikacja.

Czy kubeczek menstruacyjny przypadnie do gustu wszystkim kobietom? Z pewnością nie. Czy warto go wypróbować? Zdecydowanie tak! W końcu to ekologiczne rozwiązanie, za które zapłacisz mniej!

Źródło: Healthline, Perfect Cup, F5 suprise,

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.