fbpx
Przejdź do treści

Które kobiety powinny przyjmować większą dawkę folianów?

kwas foliowy foliany
fot. 123rf.com

O profilaktycznym przyjmowaniu folianów przez kobiety w ciąży (i planujące potomstwo) mówi się coraz głośniej, ponieważ w Polsce wciąż zdarza się, że rodzą się dzieci z wadami cewy nerwowej. Co jednak ważne, nie dla wszystkich przyszłych mam standardowa dawka wspomnianych folianów jest wystarczająca.

Pomimo obowiązującego od 1997 roku Programu Pierwotnej Profilaktyki Wad Cew Nerwowej, w Polsce wciąż przychodzi na świat bardzo dużo noworodków obciążonych wadami cewy nerwowej, m.in. bezmózgowiem, wodogłowiem czy rozszczepem kręgosłupa. Ponieważ powstają one w ciągu pierwszych 28 dni od zapłodnienia (czyli wtedy, kiedy większość pań jeszcze nie wie, że jest w ciąży), regularną suplementację folianami zaleca się nie tylko wszystkim ciężarnym, lec także kobietom w wieku rozrodczym, zwłaszcza tym, które zamierzają mieć dziecko.

Na suplementację folianami szczególną uwagę powinny zwrócić kobiety z grup ryzyka. Dlaczego? U nich konieczne jest aż dziesięciokrotne zwiększeni standardowej dawki. Należą do nich przede wszystkim przyszłe mamy, które urodziły już kiedyś dziecko z wadą cewy nerwowej. Tak samo powinny postąpić panie, u których co najmniej trzy razy doszło do poronienia. Zwiększona dawki folianów jest zalecana także kobietom otyłym – o wskaźniku BMI powyżej 30 – oraz stosującym leki przeciwpadaczkowe.

Ostatnie badania naukowe wykazały, że co druga kobieta może mieć problem prawidłowym metabolizmem zwykłego kwasu foliowego. W związku z tym eksperci coraz głośniej mówią o tym, że dodatkowe zabezpieczenia daje przyjmowanie złożonego źródła folianów, czyli kwasu foliowego oraz aktywnej formy folianu, np. folian najnowszej generacji zawarty w Actifolin®, który bez problemu jest przyswajany przez organizm.

Przyszłe mamy, które nie są obciążone ryzykiem, powinny codziennie przyjmować 0,4 mg kwasu foliowego oraz 0,4 mg aktywne formy folianu, zaś kobiety z grup ryzyka – 2 mg kwasu foliowego oraz 2 mg aktywnej formy folianu.

Ilości te zawiera nowoczesny preparat ActiFolin®, dostępny w wersji 0,8 mg oraz 2 mg (w tym przypadku zalecane 2 tabletki dziennie). Wersja z większą dawką folianów została stworzona specjalnie dla wszystkich kobiet wymagających wyższej suplementacji. Preparat zawiera unikalne, złożone źródło folianów, jest wysoko przyswajalny i polecany w przypadku problemów właśnie z przyswajaniem zwykłego kwasu foliowego. By przyszła mama i jej dziecko mieli jak największy potencjał!

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!
Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.