fbpx
Przejdź do treści

Kto i komu skarży się na in vitro?

Odkąd obecny minister zdrowia wydał decyzję o wygaszeniu refundacji in vitro otrzymujemy od Was wiele niepokojących wiadomości. Obawy potwierdzają skargi, które docierają również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kilka dni temu informowaliśmy Was, że do Rzecznika Praw Pacjenta dochodzą jedynie pojedyncze sygnały o ewentualnych nieprawidłowościach związanych z przerwaniem finansowania in vitro – pomimo burzy medialnej i oburzenia wśród internautów. RPP, Krystyna Barbara Kozłowska w oficjalnym liście do Chcemy Być Rodzicami zapewniła, że „od października 2015 r. do chwili obecnej do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 13 sygnałów dotyczących procedury zapłodnienia in vitro jednakże żaden z sygnałów nie obejmował zmian dotyczących wykorzystania „trzech podejść” do procedury zapłodnienia pozaustrojowego”.

Pacjenci nie skarżą się na in vitro (czytaj tutaj…) Paradoksalnie inaczej wygląda sytuacja w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Być może docierają tam nie tylko skargi pacjentów, ale także obywateli, którzy się obecnie nie leczą. – W związku z wejściem w życie ustawy o leczeniu niepłodności do Rzecznika docierają sygnały, m.in. ze strony obywateli, dotyczące problemów związanych z jej stosowaniem. W skargach, które dotychczas rozpatrywane były przez Rzecznika, a było ich kilka, zwracano uwagę m.in. na czasowe zaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie zapłodnienia pozaustrojowego, spowodowane oczekiwaniem na zatwierdzenie przez Ministra Zdrowia programów postępowania z komórkami rozrodczymi i zarodkami zgromadzonymi do dnia uzyskania pozwolenia na pobieranie komórek rozrodczych i stosowanie ich w procedurze in vitro – czytamy w oficjalnym piśmie Rzecznika. – Niepokoje budzą również zapisy ustawy o leczeniu niepłodności. Pacjenci skarżą się również na „obowiązek zamieszczania w aktach stanu cywilnego informacji dotyczącej złożenia oświadczenia koniecznego  do uznania ojcostwa przed przeniesieniem do organizmu kobiety komórek rozrodczych oraz braku przepisów przejściowych ustawy o leczeniu niepłodności” – tłumaczy RPO.

Magda Dubrawska

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.