fbpx
Przejdź do treści

Krwotoki w mózgu u noworodków nie zawsze powodem do niepokoju

Naukowcy z University of North Carolina School of Medicine podają, że nawet u 26% dzieci, urodzonych podczas porodu naturalnego mogą wystąpić drobne krwotoki w mózgu.

Według badaczy, te krwotoki są zazwyczaj normalną częścią porodu i nie prowadzą do żadnych uszkodzeń lub powikłań. Podkreślają jednak, że przyszłe matki nie powinny z tego powodu decydować się na cesarskie cięcie.

Dr Honor Wolfe, współautorka badania powiedziała, że „pokazuje ono, iż krwotoki wewnątrzczaszkowe są u noworodków znacznie bardziej powszechne niż się spodziewano. Niektórzy rodzice i położne słysząc, że u 26% noworodków dochodzi do krwawienia w głowie, są przerażeni i mogą dojść do wniosku, że cięcie cesarskie jest bezpieczniejsze. Dr Wolfe zaznacza jednak, że nie należy podejmować decyzji o cesarskim cięciu na podstawie jej odkrycia.

Badanie miało na celu spojrzenie na rozwój mózgu u 97 noworodków – 65 urodzonych siłami natury i 23 z cesarskiego cięcia. Ich mózgi były skanowane przy użyciu rezonansu magnetycznego bez sedacji (rodzaj znieczulenia).

Dr Keith Smith, kolejny współautor badania, powiedział: “Musimy przyjąć do wiadomości że jest to powszechne zjawisko po porodzie i nie jest oznaką nieprawidłowości. Nie jest to powodem do niepokoju.”

Mimo to, naukowcy byli zaskoczeni, że tak wiele noworodków doświadczyło niewielkiego krwawienia w mózgu w trakcie porodu. Odkryli, że częstość występowania krwawienia nie była związana z takimi czynnikami, jak użycie kleszczy, ekstrakcja próżniowa lub przedłużający się poród. Jedynym wspólnym czynnikiem był to, że dzieci z krwawieniem w mózgu urodziły się siłami natury.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Marlena Jaszczak

absolwentka SWPS, kobieta o wielu talentach.