fbpx
Przejdź do treści

Krwawienie w połowie cyklu – objaw choroby czy wyznacznik płodności?

2 tydzień ciąży ciąża owulacja tc trymestr

Plamienie pomiędzy miesiączkami powinno być dla kobiety alarmującym sygnałem, którego nie wolno lekceważyć. Tego typu krwawienie może być objawem płodności, czasem mówi o zagnieżdżeniu zarodka, jednak bywa także symptomem niebezpiecznych chorób.

Plamienie w połowie cyklu może wyznaczać czas, w którym szansa na zapłodnienie jest największa. Mowa wówczas o plamieniu owulacyjnym. O każdym dodatkowym krwawieniu między miesiączkami warto jednak poinformować lekarza, ponieważ przyczyną plamień może być choroba!

Krwawienie podczas owulacjicechy charakterystyczne

Plamienie owulacyjne trwa zazwyczaj jeden lub dwa dni, a krew przybiera jasnoróżowy bądź brązowo-czerwony kolor. W krwi można zauważyć śluz szyjki macicy, a plamieniom towarzyszą lekkie skurcze brzucha.

Możliwe przyczyny

Przyczyn plamienia owulacyjnego może być kilka:

  • podczas jajeczkowania poziom estrogenu spada, grubość wyściółki macicy zmniejsza się i ulega złuszczeniu, co może powodować krwawienie,
  • w trakcie owulacji dojrzały pęcherzyk Graafa wydostaje się z jajnika i pęka, przez co czasem dochodzi do krwawienia,
  • plamienia mogą powodować dynamiczne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie podczas owulacji.

Plamienie implantacyjne

Kilka dni po transferze lub naturalnym zapłodnieniu może dojść do tzw. plamienia implantacyjnego. Tego typu krwawienie pojawia się u ok. 25% kobiet w ciąży.

Zarodek zagnieżdża się w macicy i łączy z układem krwionośnym matki, aby móc się dalej prawidłowo rozwijać. To „podłączenie” umożliwia wymianę substancji odżywczych i gazowych pomiędzy płodem a matką. Czasem w trakcie tego procesu dochodzi do plamienia, które bywa mylone z miesiączką.

Inne przyczyny plamień

Wśród innych przyczyn krwawienia w środku cyklu wymienia się m.in. stosowanie środków antykoncepcyjnych, suchość pochwy, problemy z tarczycą, PCOS, zakażenia przenoszone drogą płciową, torbiele jajników, włókniaki macicy, polipy, ciążę pozamaciczną, choroby nowotworowe, czy poronienie.

Zapamiętaj:

Plamienie owulacyjne ma miejsce w środku cyklu i jest spowodowane spadkiem stężenia estrogenów w organizmie kobiety i złuszczeniem błony śluzowej macicy. Delikatne krwawienie może również wynikać z pęknięcia pęcherzyka Graafa, który uwalnia komórkę jajową. Plamienie implantacyjne występuje po zagnieżdżeniu zarodka w macicy.

Plamienie owulacyjne mówi o płodności i występuje mniej więcej w 14 dniu cyklu (przy cyklu 28-dniowym). Natomiast plamienie implantacyjne jest wczesnym objawem ciąży i pojawia się około 21 dnia cyklu. Krwawienie po zapłodnieniu czasem jest mylone z miesiączką, jednak trwa krócej i jest mniej obfite niż menstruacja.

Jak odróżnić plamienie owulacyjne i plamienie implantacyjnego od okresu?

  • Podczas plamienia implantacyjnego i plamienia owulacyjnego krew przybiera różowy, czerwonawy lub brązowy kolor. Krew miesiączkowa ma jasną lub ciemnoczerwoną barwę.
  • Krwawienie w połowie cyklu i po zagnieżdżeniu zarodka jest mniej obfite niż podczas menstruacji.

Źródło: www.parenting.firstcry.com

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.