Przejdź do treści

Krwawienie implantacyjne – kiedy i dlaczego się pojawia?

Krwawienie implantacyjne - kiedy i dlaczego się pojawia?
fot.Pixabay

Krwawienie implantacyjne, które jest oznaką zagnieżdżenia się zarodka, często bywa mylone z miesiączką. Kiedy i dlaczego może się pojawić? W jaki sposób można sprawdzić, że to jednak ciąża?

Dlaczego dochodzi do krwawienia implantacyjnego?

Krwawienie, a właściwie plamienie, bo krwi nie powinno być dużo, może pojawić się kilka dni po transferze lub naturalnym zapłodnieniu. Oznacza ciążę – zarodek zagnieżdżając się, musi połączyć się z układem krwionośnym matki, żeby móc się prawidłowo rozwijać. To, co później stanie się łożyskiem, musi włączyć się w system naczyń krwionośnych i tym samym umożliwić wymianę substancji odżywczych i gazowych pomiędzy płodem, a matką.

W trakcie tego procesu mogą pojawiać się niewielkie krwawienia, czy plamienia, które w praktyce są nie do odróżnienia od plamień, czy lekkiego krwawienia zwiastującego miesiączkę.

Krwawienie implantacyjne nie jest regułą, pojawia się u około 25% kobiet.

Jak sprawdzić, czy to miesiączka, czy ciąża?

Po implantacji zapłodnionej komórki jajowej, zaczyna się produkcja przenikającej do krwi gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Obecność hCG we krwi można wykryć już po 48 godzinach od implantacji zarodka, jednak, aby wynik był wiarygodny, zaleca się wykonanie badania po upływie 12-14 dni od transferu lub naturalnego zapłodnienia.  

W przypadku zapłodnienia pozaustrojowego, jeśli transfer się nie powiedzie, miesiączka pojawia się zazwyczaj dopiero po odstawieniu preparatów zawierających progesteron. Bóle podobne do tych towarzyszących miesiączce często pojawiają się u pacjentek we wczesnej ciąży, jest to normalne, ciąża może się dobrze rozwijać dalej. Jeśli objawy się nasilą, należy skonsultować się z lekarzem, nie zażywać tabletek rozkurczowych na własną rękę.

Ryzyko poronienia

Niestety plamienia mogą też nieść ryzyko poronienia. Z tego powodu lekarz prowadzący zaleca zazwyczaj przyjmowanie progesteronu, który jest odpowiedzialny za modulację układu immunologicznego ciężarnej kobiety, czyli pomaga mu dostosować się do nowej sytuacji i utrzymać ciążę.


Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami.

Autor

Chcemy Być Rodzicami

Jedyny magazyn poradnikowy dla starających się o dziecko. Starania naturalne, inseminacja, in vitro, adopcja.

Najnowsze artykuły