fbpx
Przejdź do treści

Krakowska klinika Macierzyństwo zatrzyma menopauzę

Za nami konferencja „Niepłodność – droga do macierzyństwa”. Krakowskie Centrum Medyczne Macierzyństwo wraz z najlepszymi specjalistami z Polski i całego świata przedstawiła nowości w świecie leczenia niepłodności.

– Staramy się przedstawić nowe sposoby terapeutyczne, które wprowadzamy w Polsce i ściągnąć wykładowców z całego świata. W najbliższych tygodniach będziemy prowadzili całkowicie innowacyjny rodzaj terapii dla pacjentek, które weszły w przedwczesną menopauzę i nie mają możliwości uzyskania swoich komórek jajowych. Wraz z japońską grupą pod przewodnictwem dr Kazuhiro Kawamura będziemy robili tego typu zabiegi jako pierwsi w Europie – tłumaczy lek. med. Jakub Wyroba z Centrum Medycznego Macierzyństwo.

Reanimacja jajnika

Na razie do zabiegu jest zakwalifikowanych ok. 15 pacjentek z podobnym problemem, jednak przedwczesne wygaszanie czynności jajników dotyka 1 na 2 tys. kobiet. Medycyna nie jest w stanie dokładnie określić przyczyn. Część kobiet rodzi się z mniejszą ilością komórek jajowych, pozostałe to pacjentki poddane wcześniej różnym formom terapii poza ginekologicznych, które w konsekwencji doprowadziły do uszkodzenia i dramatycznego zmniejszenia ich rezerwy jajnikowej.

Centrum Medyczne Macierzyństwo będzie pierwszą placówką na Starym Kontynencie, która dokona tego typu zbiegu. Innowacyjność zabiegu polega nie na wyprodukowaniu nowych komórek, ale pobudzeniu tych, które są. Kobieta w żaden sposób  nie jest w stanie sama z siebie wyprodukować nowych komórek jajowych, ale posiada część uśpionych. Dzięki metodzie opracowanej w Japonii przez dr Kazuhiro Kawamurę istnieje możliwość pobudzenia nieaktywnych komórek, kolejnym krokiem do uzyskania ciąży jest  przeprowadzenie u pacjentki stymulacji do programu zapłodnienia pozaustrojowego.

Zatrzymać czas?

Celem specjalistów jest przede wszystkim uzyskanie ciąży. – Chcemy przewrócić płodność u kobiet, u których wystąpiła menopauza – zapewnia lek. med. Wyroba. Innowacyjny zabieg może budzić wątpliwości natury etycznej – czy w przyszłości postęp medycyny nie doprowadzi do walki z biologią, czy niebawem w ciążę będą zachodzić 60-latki? – Na chwilę obecną w Krakowie nie planujemy tego typu zabiegów. Jednakże istnieją możliwość pobudzenia komórek jajowych także u starszych pacjentek, jednak w tym przypadku skuteczność zabiegu jest niższa niż u młodszych pacjentek. – tłumaczy specjalista z krakowskiego Centrum Medycznego.

Do zabiegu mogą zakwalifikować się jedynie pacjentki przed 40 rokiem życia, u których wystąpiła menopauza – Na pewno naszym celem nie jest przekraczanie barier biologicznych i bezpiecznego utrzymania ciąży – zapewnia lek. med. Jakub Wyroba.

Dostęp dla wszystkich

Wolny dostęp

Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami. Ale możesz otrzymać więcej posiadając Kontro Premium!

Autor

Magda Dubrawska

dziennikarka Chcemy Być Rodzicami, doktorantka socjologii.